JASEŁKA W CICHOSTOWIE

Bóg się rodzi… to myśli przewodnia, która przyświecała wykonawcom tegorocznych Jasełek w Świetlicy Wiejskiej w Cichostowie, które odbyły się w niedzielę 17 grudnia b.r. Być może nie zawsze pamiętamy, że Jasełka mają wielowiekową tradycję, to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób.

W tym roku nasi młodzi wykonawcy po raz pierwszy wystąpili z bożenarodzeniowym przesłaniem dla mieszkańców Cichostowa: rodziców, dziadków, sąsiadów i specjalnie zaproszonych gości prezentując jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki. Uczniowie, w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem,  przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, aniołki, pasterze, diabełek, gospodyni oraz trzej królowie, w których role wcielili się tatusiowie naszych debiutantów. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtwarzali swoje role. Przygotowania do przedstawienia trwały niemalże od miesiąca. Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Poza tym należało się też przygotowywać do codziennych zajęć w szkole…

Całość przedstawienia została przygotowana pod kierunkiem p. Anny Baryły mieszkającej w Cichostowie i pracującej  na co dzień z dziećmi w milanowskiej szkole. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.
            Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia, a od rodziców słodkie nagrody, niespodzianki – czekoladowe mikołaje.

Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy chętnie przywozili dzieci na próby, wykonali stroje, scenografię oraz przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich gości. Dziękujemy panu wójtowi Pawłowi Krępskiemu za obecność wśród nas i za piękne świąteczne życzenia oraz panu Jackowi Pogorzelcowi, pracownikowi GOK-u za czuwanie nad nagłośnieniem oraz pełnieniem roli filmowca i fotografa.

Była to niepowtarzalna okazja, aby w ten przedświąteczny wieczór spotkać się we wspólnym gronie i celebrować tradycje świąt Bożego Narodzenia, a przy okazji docenić pracę naszych małych aktorów – amatorów.

Mamy nadzieję, iż to niezwykłe spotkanie przyczyniło się do głębszej integracji mieszkańców naszej wioski i procentować będzie następnymi spotkaniami.

A.B.