Szkoła Podstawowa 
im. Józefa Ignacego Kraszewskiego
W Milanowie
;

   Home      Archiwum 2013-2014
 
ARCHIWUM 2013-2014sierpień-2013 - "BARWNYM KOROWODEM"
 

       Barwnym korowodem, w blasku sierpniowego słońca przemaszerował ulicami Milanowa pochód dożynkowy. Uczniowie naszego gimnazjum aktywnie włączyli się w przygotowania obchodów święta plonów. Grupa teatralna pod kierunkiem M. Zawiszy przedstawiła inscenizację żniwną nawiązującą do tradycji polskiej wsi, szacunku dla pracy rolnika i jego miłości do matki – ziemi. W inscenizacji wykorzystano przyśpiewki, pieśni obrzędowe, zabawy i tańce. W części oficjalnej związanej z obrzędem przekazania chleba młodzi aktorzy w montażu słowno- muzycznym zaprezentowali teksty podkreślające wartość chleba – symbolu życia, najcenniejszego daru pracy rąk ludzkich. Pokłonili się także rolnikom, tym którzy wybrali trudną służbę ziemi. Jako najmłodsi obywatele swojej małej ojczyzny podkreślili własną tożsamość i zaangażowanie w życie społeczności lokalnej, potrzebę kultywowania tradycji przodków. (Marzena)

 
 
 

 

 
 

02.09.2013r. Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

„Nim się spostrzegłeś- rok upłynął.
I nowa bije już godzina,
Nowy rok szkolny się zaczyna,
Już czeka szkoła i koledzy,
I w książkach - zasób nowej wiedzy.”
 
Jan Brzechwa
 
       Po dwumiesięcznym wakacyjnym odpoczynku przekroczyliśmy progi naszej szkoły. Przed nami nowy rok szkolny. Dla niektórych- początek przygody ze szkołą, dla większości- kolejne lata nauki. Po uroczystej Mszy Świętej wzięliśmy udział w oficjalnej inauguracji roku szkolnego 2013/2014. Pan dyrektor Michał Smoleń serdecznie powitał wszystkich zebranych. Na uroczystość przybył także wójt Gminy Milanów Paweł Krępski, który w krótkim wystąpieniu życzył uczniom wielu sukcesów i dobrych ocen, rodzicom pociechy z dzieci, a nauczycielom wytrwałości i cierpliwości.
          Rozpoczęcie roku szkolnego zbiega się z ważnym dla każdego Polaka wydarzeniem, a mianowicie z rocznicą wybuchu II wojny światowej, dlatego też minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych w obronie ojczyzny.
Następnie spotkaliśmy się w klasach. Miło było zobaczyć znajome twarze, podzielić się wrażeniami z wakacji.
 
Ciekawe, co przyniesie ten nowy rok szkolny? Miejmy nadzieję, że będzie udany!
Małgorzata K.

 

13.09.2013r. - "NARODOWE CZYTANIE FREDRY"
 

W odpowiedzi na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

            Uczniowie naszego gimnazjum włączyli się aktywnie do akcji pod hasłem „ Narodowe czytanie” pod patronatem Prezydenta R.P. W bieżącym roku cała Polska czytała utwory Aleksandra Fredry. Grupa teatralna pod kierunkiem M. Zawiszy przygotowała inscenizacje  wybranych utworów polskiego komediopisarza. Nasze  koleżanki i koledzy  przebrani w stroje z epoki  przybliżyli bohaterów Fredry  podczas wieczornicy zorganizowanej przez bibliotekę gminną. W miłej atmosferze, z radosnym uśmiechem na twarzy widzowie wysłuchali fr. „Dożywocia”, „ Ślubów panieńskich”, „ Zemsty” oraz  znane wiersze pisarza. Inscenizacje poprzedziła prezentacja multimedialna poświęcona życiu i twórczości artysty, przygotowana przez Weronkę, Natalię i Magdę. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości. To wielopokoleniowe spotkanie dostarczyło niezapomnianych przeżyć, a wszystko za sprawą hrabiego Fredry i jego niezwykle barwnych postaci.
Marzena Z.
 

19.09.2013r. - Wizyta ojca Filipa.
 
 

          W dniu 19 września 2013 r. do Zespołu Szkół w Milanowie przybył na spotkanie z młodzieżą, Ojciec Filip Leszek Buczyński, założyciel i prezes „LUBELSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI IM. MAŁEGO KSIĘCIA” w Lublinie. Wizyta ta miała na celu przybliżenie uczniom działalności hospicjum.

            Ojciec Filip, posiłkując się prezentacją multimedialną,  opowiadał o swoich podopiecznych przebywających w ośrodku, oraz tych, którzy objęci są całodobową opieką medyczną, duchową i socjalną w domach rodzinnych. Dzieci  te potrzebują pomocy i wsparcia finansowego na leki, żywność, ubrania i zabawki.

            Zachęcał do pomocy chorym dzieciom poprzez udział w akcji charytatywnej „ZAMIEŃ ŚMIECI W RADOŚĆ CHORYCH DZIECI”. Zbierane nakrętki plastikowe ze wszystkich opakowań Hospicjum przekazuje do firmy, która zajmuje się ich utylizacją, a za uzyskane pieniądze spełniane są marzenia podopiecznych. . Akcja ta trwa w naszej szkole od 3 lat przynosi „dobre owoce”. Do tej pory zebraliśmy i przekazaliśmy ponad 580 kg plastikowych nakrętek. Uczniowie chętnie je przynoszą angażując w zbiórkę całe  rodziny, a nawet sąsiadów,  by  chore i cierpiące dzieci doświadczały radości, beztroski i szczęścia.

            Za pieniądze otrzymane z nakrętek, wielokrotnie organizowano wyjazdy po kraju i Europie    dla podopiecznych, ich rodzeństwa i rodziców. Zwiedzili między innymi: Gdynię, Wrocław, Warszawę, Zakopane, Międzyzdroje, Krynicę Morską, a także Pragę, Paryż i Wiedeń.

            Na zakończenie spotkania ojciec Filip wręczył nauczycielom i uczniom pamiątkowe dyplomy zapraszając do dalszej współpracy.
 

 
19.09.2013r. - Sztafetowe biegi przełajowe w Dębowej Kłodzie.
 
 
 
 
 

 20.09.2013r. - "SPRZĄTANIE ŚWIATA - zbiórka makulatury".
 
 
             Przyroda woła o pomoc. Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” prowadzonej pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia. 20 września zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne wyruszyliśmy sprzątać nasz mały świat. Przyznajemy, było co robić. Niestety ludzie ciągle myślą, że są sami na świecie, a co najgorsze nie szanują piękna natury, która nas otacza. Mamy nadzieję, że dzięki akcji każdego dnia odpowiedzialnie będziemy korzystać ze środowiska. Niestety na co dzień zapominamy o tak prostych czynnościach jak wrzucanie papierka do kosza. Wrzucę do kosza czy do rowu – ta decyzja zależy od nas i ma ogromny wpływ na środowisko.
Marzena Z.
 

  24.09.2013r. - wycieczka do Kazimierza.

Ach, lubelskie, jakie cudne...

       Oj cudne, cudne – nie sposób nie zgodzić ze słowami znanej piosenki, zwłaszcza, gdy lubelskie zwiedza się w gronie tych, z którymi nie można się nudzić!

24 września klasa IIa wyruszyła na podbój tych cudownych i szczególnych miejsc – okolic Kazimierza Dolnego oraz samego Kazimierza – perły architektury.

      Dawna osada pod Wietrzną Górą nie pozostawia obojętnym żadnego turysty. Niegdyś centrum handlu, dziś ulubione miejsce artystów wita przybyszów niezwykłymi zabytkami, atmosferą nie do określenia cudowną oraz życiem na kształt sztuki. Nas także urzekło wzgórze zamkowe oraz starsza od zamku wieża strażnicza – choć niedostępne dla turystów z powodu remontu, nas powitały niespodziewanie błyszczące słońcem. Podobnie zresztą jak Góra Trzech Krzyży, z której roztacza się widok na malowniczą okolicę. Kościoły, kamieniczki, rynek, Wisła, nawet plaża – to wszystko tego dnia było nasze. Największe jednak wrażenie wywarła na nas przejażdżka samochodami terenowymi po lessowych wąwozach i kamieniołomach kazimierskich, po której byliśmy dosłownie WSTRZĄŚNIĘCI.

     Noc spędziliśmy w miejscowości Karmanowice, gdzie wędrowaliśmy pieszo po wąwozie, paliliśmy ognisko, ułaskawialiśmy zwierzęta w zoo gospodarzy oraz... o nie, nie – nie możemy zdradzić wszystkiego. Po nocy obfitej w atrakcje odwiedziliśmy park zdrojowy w Nałęczowie i... do domu! W końcu trzeba się wyspać!

        Opiekunki są bardzo dumne z uczestników wycieczki. Młodzieży oraz Panu kierowcy, który wykazał się ogromną hojnością, bardzo dziękujemy.

M. S.
 

01.10.2013r. - PN chłopców ....
 
 
 

2.10.2013r. - Emocje w procesie twórczym.
 
 

        Pod takim hasłem odbyły się 2 października warsztaty literackie prowadzone przez Monikę Sawicką, pisarkę, autorkę takich powieści jak: „M do kwadratu”, „Kruchość”, „7 kolorów tęczy”, „Mimo wszystko”i wielu innych. W zajęciach uczestniczyła grupa gimnazjalistów z naszej szkoły. Uczniowie pracowali z wybranymi tekstami, z powieści pisarki próbując określić i nazwać emocje, bo jak podkreśla Pani Monika są one istotnym elementem w procesie twórczym, stanem szczególnego poruszenia umysłu. Autorka starała się uświadomić młodzieży, że nie mogą przejść przez życie niewidzialni: „Pokażcie się światu, wyjdźcie z cienia”- mówiła. Podkreślała także, iż każdy musi jasno określić swój cel życiowy i konsekwentnie go realizować i by nauczyć się czegoś trzeba to poczuć. Zapytana o receptę na mądre i szczęśliwe życie odpowiedziała:

- nie oceniaj

- nie myśl, że wiesz wszystko

- staraj się otaczać ludźmi, którzy „ ciągnął cię do góry, a nie w dół”

- masz wybór - możesz żyć w świetle, albo w cieniu

- na szczęście składają się drobiazgi

       Na koniec zaprosiła do kontynuacji rozmowy na swoim profilu. Zapewniła, że postara się odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Chętnych poprosiła o dopisanie zakończenia historii, które poznali.

Warsztaty dostarczyły wielu niezapomnianych przeżyć, uświadomiły jak ważną rolę odgrywają emocje w naszym życiu.

(Marzena Z.)
 
 
 

 
2.10.2013r. - "Myśli  w słowa zamknięte".
 
 
 

Sukces naszych literatów!

              2 października 2013r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Milanowie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego im. Apolinarego Nosalskiego „MYŚLI w SŁOWA ZAMKNIĘTE".

              Konkurs, którego ideą było pobudzenie  wrażliwości twórczej i promocja talentów literackich, odbył się w kilku kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie gimnazjum, młodzież szkół ponadgimnazjalnych i dorośli. Miło nam, że nasi uczniowie dzielnie reprezentowali szkolę i  zdobyli kilka nagród:

w  dziedzinie POEZJI - szkoła podstawowa

wyróżnienie: Jakub Dobosz (opiekun B. Sienkiewicz) za tekst pt.” Rodzina”.

gimnazjum
III miejsce: Aleksandra Katarzyna Wołosz ( opiekun B. Sienkiewicz) za tekst pt. „Pan Apolinary”.

wyróżnienie:  Agnieszka Żebrowska (opiekun B. Sienkiewicz) za tekst pt. „Moja pasja”

Ola Wołosz otrzymała także nagrodę specjalną w dziedzinie poezji za tekst pt.„Pan Apolinary” prezentujący sylwetkę i dorobek twórczy  patrona konkursu Apolinarego Nosalskiego.
 
w  dziedzinie PROZY - gimnazjum
 
II  miejsce:   Martyna Osipiak (opiekun M. Siuciak) za tekst pt. „Ucieczka”.
wyróżnienie: Aleksandra Katarzyna Wołosz (opiekun B. Sienkiewicz) za tekst pt. „Na dobre i na złe”.
 
               Laureaci  otrzymali  nagrody książkowe i dyplomy. Ich prace będzie można przeczytać w prasie regionalnej.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.                     

                                                                                     (B. Sienkiewicz)

 


 
9.10.2013r. - "ŚLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM".
 
 
       Dzień 9 października 2013r. był najważniejszym dniem, od rozpoczęcia roku szkolnego, dla wszystkich pierwszoklasistów naszego gimnazjum. W obecności Dyrektora Szkoły, nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów złożyli oni uroczyste ślubowanie. Po odśpiewaniu hymnu, z wielkim przejęciem, ślubowali na sztandar szkoły:

My uczniowie - nowo wstępujący w mury Gimnazjum - ślubujemy uroczyście

  • Aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych i w życiu szkoły.

  • Szanować i kultywować jej tradycje.

  • Wzorowo wypełniać swoje obowiązki i zdobywać jak najlepsze wyniki w nauce.

  • Przestrzegać zasad i norm zachowania godnego ucznia gimnazjum.

  • Dbać o wspólne mienie, porządek i bezpieczeństwo w szkole.

  • Z szacunkiem i kulturą odnosić się do nauczycieli, pracowników szkoły oraz koleżanek i kolegów.

  • Dbać o pozytywny wizerunek szkoły i godnie ją reprezentować.

  • Być chlubą rodziców, nauczycieli i środowiska lokalnego – Ślubujemy”

          Następnie Pan Dyrektor Michał Smoleń pasował ich na uczniów Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie. W swoim przemówieniu skierowanym do pierwszoklasistów nawiązał do motta, które przyświecało naszemu patronowi i jest wyeksponowane na korytarzu szkolnym „PRAWDĄ A PRACĄ”, by tak jak Kraszewski, dążyli wytrwale do wytyczonych celów. Życzył im wielu sukcesów i wielu miłych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.

Aby uświetnić ten dzień, po uroczystym ślubowaniu, nasi pierwszoklasiści udali się do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Zwiedzając muzeum mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszym patronie. Obejrzeli również wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu.

         Wspólny wyjazd był okazją do lepszego poznania się. Wszyscy wracali zadowoleni – od dziś mogą nazywać się uczniami Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie.

 E. K.
 

 
15.10.2013r. - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
 
 

    15 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji  Narodowej powszechnie zwane Dniem Nauczyciela. Uczniowie pod kierunkiem M. Koźmińskiej i B. Sienkiewicz przygotowały kabaret z życia szkoły. Scenki  przedstawione  przez dzieci i młodzież ukazały drzemiące w nich talenty satyryczne. Dowodem na to było wielkie rozbawienie publiczności oraz gromkie brawa. W programie nie zabrakło także elementów lirycznych.

         Na zakończenie wystąpił prowadzony przez A. Baryłę dziewczęcy chórek z klas IV-VI, który wszystkim pracownikom szkoły wręczył symboliczne szóstki.                     
(B. Sienkiewicz)
 

 
15.10.2013r. - "17 Jesienny Konkurs Recytatorski".
 
 
        Dnia 15 października 2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milanowie odbyły się eliminacje gminne 17 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Mimozami jesień się zaczyna…- literacki obraz zmienności i urody świata”. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie jednego wybranego utworu prozatorskiego lub poetyckiego z zakresu literatury polskiej lub obcej, pochodzącego z dowolnego okresu literackiego. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Katarzyna Łodej, Daria Bożym, Oliwia Langa z kl. I (instr. Barbara Adamczyk-Szczurowska), Emilia Winniczuk i Bartek Wojciechowski z kl. V (instr. Małgorzata Koźmińska), Julia Musiatewicz i Anna Szuciak z kl. VI (instr. Bogumiła Sienkiewicz), Dorota Borny i Angelika Jaworska z kl. III a (instr. Marzena Zawisza). Jury oceniało dobór repertuaru (jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora), poprawność dykcyjną, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu prezentacji 14 uczestników komisja w składzie: Kamila Sternik, Ewa Kozak i Czesław Adamowicz zadecydowała, że w eliminacjach powiatowych gminę Milanów będą reprezentować: Anna Szuciak, Julia Musiatewicz, Emilia Winniczuk, Bartek Wojciechowski i Dorota Borny. Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 24 października w Jabłoniu.
(M.K.)


 
18.10.2013r. - Wyjazd uczniów klas II do Warszawy
 
 
 

         Warszawa przywitała nas słońcem. Nowoczesna architektura, robiące wrażenie szklane wieżowce, spokojnie przemieszczający się ulicami ludzie, kolorowe reklamy, sprawiały, że widok za oknem był fantastyczny. Cały ten piękny obrazek zniknął po przekroczeniu drzwi Muzeum Powstania Warszawskiego, które było celem naszej wycieczki. Przenieśliśmy się w zupełnie inny świat. Nagle dało się słyszeć wystrzały, piosenki powstańcze, komunikaty radiowe.

Idąc wybrukowaną ulicą, natknęliśmy się na wysoki mur, w którym widoczne były ślady po kulach, a gdy przyłożyło się do niego ucho mocno, w przyspieszonym rytmie biło serce - serce Warszawy. Na ścianach domów widnieją napisy, które przyciągają naszą uwagę:

„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”, „Żyliśmy dniem dzisiejszym, jedną chwilą, świadomi, że to, co robimy ma wielki sens”, „Ojczyzna to była nasza młodość, walczyliśmy wierząc, że to, co robimy ma wielki sens”

To wszystko było niezwykle trudne, w pewnym sensie niezrozumiałe dla młodego człowieka XXI wieku – to jak znaleźć się na planie filmowym, w samym środku akcji.

Podzieleni na grupy staraliśmy się poznać rzeczywistość powstańczą. Kartki z kalendarza pozwoliły na prześledzenie powstania dzień po dniu. Wielu wzruszeń dostarczyła poczta polowa. Dowiedzieliśmy się, że harcerze i harcerki z Szarych Szeregów dostarczali kanałami pocztę bliskim, odciętym od rodzin przez ciągłe bombardowania. To było dla nich bardzo ważne, podtrzymywało na duchu, pozwalało przetrwać najcięższe chwile. Idąc ulicami powstańczej Warszawy, docieramy do miejsca pamięci – symboliczne groby i twarze stu powstańców patrzyły na nas uśmiechnięte, pełne życia. Z tablicy informacyjnej czytamy: Początkowo poległych chowa się uroczyście, chowając ciała na skwerach, w przydomowych ogródkach…”. Z czasem jednak ulice stają się cmentarzami, a zabici coraz bardziej anonimowi. Chłopaków najbardziej zainteresowała: wystawa broni, wozy bojowe, Liberator i drukarnia. Czuliśmy lekko przyspieszone bicie serca, kiedy trzeba było przecisnąć się ciasnym, ciemnym kanałem. My jednak szliśmy po suchym podłożu, bez obawy, że przy włazie czekają Niemcy.

                To była niezwykła lekcja, która na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

(M. Z.)

 
24.10.2013r. - "Mimozami jesień się zaczyna" po raz 17. Etap powiatowy w Jabłoniu.
 
 
 
      „Mimozami jesień się zaczyna… - literacki obraz zmienności i urody świata” to temat tegorocznego 17 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, której eliminacje powiatowe miały miejsce 24 października w świetlicy OSP w Jabłoniu.
      Zebranych powitał Wójt Gminy Jabłoń Dariusz Łobejko, życząc wszystkim recytatorom powodzenia w zmaganiach konkursowych.
     Zadaniem każdego z uczestników, wyłonionych na szczeblu gminnym, było przygotowanie jednego utworu poetyckiego lub fragmentu prozy z zakresu literatury polskiej lub obcej.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Emilia Winniczuk i Bartłomiej Wojciechowski z klasy V (instr. Małgorzata Koźmińska), Anna Szuciak i Julia Musiatewicz z klasy VI (instr. Bogumiła Sienkiewicz), Dorota Borny z gimnazjum (instr. Marzena Zawisza).
       Po wysłuchaniu 31 recytatorów komisja postanowiła zakwalifikować do turnieju wojewódzkiego 5 osób. Znalazły się wśród nich Anna Szuciak i Dorota Borny, natomiast Bartkowi Wojciechowskiemu przyznano jedno z pięciu wyróżnień.
       Przewodnicząca jury, dziękując wszystkim młodym recytatorom, udzieliła życzliwych i profesjonalnych rad, które z pewnością wpłyną na podniesienie umiejętności recytatorskich.
     Podczas przerwy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić Muzeum Augusta Zamoyskiego i poznać sylwetkę tego znanego rzeźbiarza urodzonego w Jabłoniu, o którym ciekawie opowiadała kustosz muzeum Barbara Wikło.
     Wszyscy recytatorzy oraz nauczyciele- instruktorzy otrzymali podziękowania od organizatorów, a nominowani i wyróżnieni nagrody książkowe.
 
(M.K.)
 

 
30.10.2013r. - "PRÓBNA EWAKUACJA W ZESPOLE SZKÓŁ W MILANOWIE".
 
 
 

 
"Żyj smacznie i zdrowo"
 

    Z czym kojarzy się gimnazjalistom zdrowe odżywianie? Czy tylko z niezbyt miło pachnącymi nieapetycznymi brokułami? Z parowaniem, gotowaniem, płatkami owsianymi i brakiem słodkości?

Niestety TAK!

       Gdy powiedziałam swojej klasie IIa, że przystąpiliśmy do IV Edycji Programu "Żyj smacznie i zdrowo", większość wykonała miny bezcenne, nie do opisania i nazwania. I nie były one wyrazem zachwytu.

     "Żyj smacznie i zdrowo" to program edukacyjny marki WINIARY prowadzony we współpracy z Federacją Banków Żywności w polskich gimnazjach. Jego misją jest przekazywanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Warto wziąć udział w programie, można bowiem zostać posiadaczem tablicy multimedialnej i laptopa. Wystarczy wykonać plakat i przeprowadzić kilka lekcji o zdrowym żywieniu – bardzo niewiele!

      Inicjatorką przystąpienia do akcji była Pani Lidia Wieczorek, która wybrała zespół IIa, jako grupę uzdolnioną plastycznie. We wrześniu 2013r. zgłosiła gotowość do pracy firmie WINIARY i rozpoczęliśmy współpracę. Podczas godzin wychowawczych i wychowania fizycznego, posiłkując się znakomitymi pomocami edukacyjnymi dostarczonymi przez organizatora oraz wykorzystując doświadczenie Pani Marii Karpińskiej, pracowaliśmy nad tematami:

a) Racjonalne żywienie, czyli o pięciu posiłkach dziennie,

b) Techniki kulinarne, czyli jak gotować smacznie i zdrowo,

c) Nie marnuj jedzenia, myśl ekologicznie.

Jednocześnie młodzież pod kierunkiem pani Lidii wykonywała plakat propagujący zdrowe odżywianie.

     Dzięki przystąpieniu do akcji klasa IIa wie, że zdrowe żywienie to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich produktów. To także, a może przede wszystkim ich obróbka, łączenie, przygotowywanie, odpowiednie spożywanie itd. "Jesteś tym, co jesz" – powiedzenie Katarzyny Bosak nabrało dla naszych uczniów realnego znaczenia, bowiem odpowiednie żywienie wpływa na stan naszego umysłu, nasze samopoczucie, cerę, sylwetką oraz zdrowie.

Magda S.

 

 
11.11.2013r. - "Narodowe Święto Niepodległości"
w Zespole Szkół w Milanowie
 

15.11.2013r. - Konkurs wiedzy o HIV i szkodliwości palenia.
 
 
        15 listopada odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o szkodliwości papierosów. Wzięło w nim udział sześcioro uczniów naszego gimnazjum. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Julita Trościańczyk, Weronika Dmitruczyk, Dominika Matczuk i Tomasz Nieścioruk. Etap powiatowy odbył się 21 listopada w Urzędzie Miejskim w Parczewie. Nasza uczennica Julita Trościańczyk zajęła pierwsze miejsce. Konkurs był organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Parczewie – Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia.
       Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Parczewie, wydział Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia zaprosiła uczniów wszystkich szkół w powiecie do udziału w V Olimpiadzie wiedzy o HIV. Etap szkolny naszego gimnazjum odbył się 15 listopada 2013 roku. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Martyna Osipiak, Aleksandra Wołosz, Karolina Naumiuk, Angelika Jaworska, Dorota Borny i Michał Łotys. Pierwsze i trzecie miejsce należało do naszych uczennic, zdobyły je Dorota Borny – pierwsze i Aleksandra Wołosz – trzecie. Gratulujemy!!!
(Maria K.)
 
 

KOLEJNY SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM
 
      Ania Szuciak uczennica klasy VI Zespołu Szkół w Milanowie została laureatką 17 Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego ,, Mimozami jesień się zaczyna….- literacki obraz zmienności i urody świata”, który odbył się w dniach 27-29 listopada 2013 r. w Lublinie.
Konkurencja była niemała. Ania zachwyciła jury ciekawą i dojrzałą interpretacją prozy Marty Fox ,,Kaśka Podrywaczka”. Dodatkowym wyróżnieniem dla uczennicy było zaproszenie na Koncert Laureatów, który odbył się 3 grudnia w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
         Laureatce gratulujemy i mamy nadzieję, że sukces zmobilizuje ją do jeszcze większej pracy nad sobą.
 
         Uczennica przygotowywała się pod czujnym okiem polonistki p. Bogumiły Sienkiewicz
 
 

Niecodzienna lekcja
 
 
 
Uczniowie klasy II b pod opieką Pani M. Zawiszy - nauczycielki języka polskiego 18 października 2013 odwiedzili muzeum Powstania Warszawskiego. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie historii powstania.

Zamiast tradycyjnej lekcji w klasie dotyczącej lektury pt. „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” uczniowie mogli ‘’dotknąć’’ tego co się wydarzyło w dniach powstania. Poczuć się powstańcem i zrozumieć jak ważne było to wydarzenie dla naszej Ojczyzny.

Cała klasa została podzielona na grupy kilkuosobowe. Każda grupa miała wyznaczone zadanie. Uczniowie zgodnie z sobą współpracowali . W trakcie wycieczki uczestnicy mieli możliwość: przejścia kanałami, posłuchania listów powstańców. Każdy mógł także obejrzeć film 3D pt. „Miasto ruin”. Film ten przedstawiał obraz zniszczonej przez Niemców Warszawy.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Każdy ‘’wyniósł’’ coś dla siebie . Być może w przyszłości powrócimy w to miejsce.

 
Weronika – uczennica klasy II b
 

 
11.11.2013r. - EGZAMIN Z PATRIOTYZMU
 

11 listopada, jak co roku gimnazjaliści „zdawali egzamin z patriotyzmu”. Słowem mówionym i piosenką przypomnieli zebranym trudne chwile narodu polskiego, który walczył o wolną i niepodległą Ojczyznę. W bieżącym roku stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem, nasza szkoła gościła w swoich murach społeczność lokalną i władze samorządowe. Grupa teatralna pod kierunkiem M. Zawiszy zaprezentowała niezwykle wzruszające widowisko, Młodzi aktorzy pokazali cierpienie matek żegnających swoich synów, idących na bój, samotność i tęsknotę polskiego żołnierza, ale też wiarę w wolną i niepodległą Polskę. Z modlitwą na ustach szli, by walczyć o swój dom. Bóg prowadził legionistów(jak mówią słowa wiersza) do zwycięstwa i dawał wiarę na rychłe spotkanie z bliskimi. Spektakl dopełniły pieśni w niezwykłym wykonaniu miejscowej kapeli „Czeremcha”, z którą współpracujemy nie po raz pierwszy oraz oprawa muzyczna przygotowana przez J. Dobosza. Niezapomnianych wzruszeń dostarczyła „ Modlitwa” B. Okudżawy zaprezentowana przez Marlenę i „Dłoń” N. Kukulskiej w interpretacji Oli, dziewczyny przygotowała M. Siuciak.

Takie wydarzenia pokazują, że nasi uczniowie potrafią być odpowiedzialni, swoją postawą udowodnili, że losy ojczyzny nie są im obojętne i, że czują się odpowiedzialni za swój kraj. Byliśmy bardzo dumni - mówili, jak Pan dyrektor powiedział: „zdaliście egzamin na szóstkę”

(Marzena Z.)

 
 

 
5.12.2013r. - NIEZAPOMNIANE MIKOŁAJKI

5 grudnia, w ramach mikołajek klasowych, gimnazjaliści z klas trzecich pojechali na wycieczkę do Lublina, na film „Mój biegun”. Wyjazd miał na celu integrację zespołów klasowych, wzmocnienie więzi koleżeńskich oraz kształtowanie postaw kulturalnych w miejscach publicznych. Jednak głównym celem wycieczki była edukacja medialna – rola kina we współczesnym świecie. Wycieczka to forma dodatkowego źródła zdobywania wiadomości, wywołuje emocje, dostarcza przeżyć. To także przygoda, spotkanie z czymś nowym, możliwość konfrontacji wiedzy podręcznikowej z rzeczywistością zaobserwowaną bezpośrednio. Szczęśliwi i wzruszeni historią Janka Meli – młodego chłopaka, któremu w jednej chwili zawalił się świat, zrozumieliśmy, że nie można się poddawać, trzeba walczyć ze swoimi słabościami, iść dalej i realizować swoje marzenia mimo wszystko.

(Marzena Z.)

 
 
 
 

 

W TEATRZE „BUFFO”

6 grudnia w bardzo wietrzny i śnieżny dzień grupa gimnazjalistów wyruszyła na wycieczkę do Warszawy. Po drodze przeżyliśmy burzę śnieżną, silny wiatr Ksawery nie odpuszczał nawet na chwilę, ale dzięki naszemu Panu kierowcy dotarliśmy szczęśliwie na miejsce. Dziękujemy Panie Wojtku. Stolica mieniła się tysiącem barwnych świateł, wokół czuło się atmosferę zbliżających się świąt. Teatr Buffo to cel główny naszej podróży, a dokładniej musical „ Metro”. Widowisko o marzeniach młodych ludzi, pasjach, szaleństwie młodości, miłości. Wytańczone i wyśpiewane historie zrobiły na nas ogromne wrażenie, siedzieliśmy jak w zaczarowanym świecie, czuliśmy, że jesteśmy częścią tej niezwykłej historii, bo to także nasze marzenia. To były najwspanialsze mikołajki, ten niezwykły prezent po części zawdzięczamy Pani dyrektor GOK w Milanowie - M. Osipiak i Pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie – E. Kozak, które za aktywną współpracę i pomoc w organizacji imprez okolicznościowych, w ramach promocji młodzieży zdolnej ufundowały przejazd do Warszawy. Dziękujemy bardzo.

(Marzena Z.)

 
 
 

 
 
Uczniowie naszego gimnazjum MISTRZAMI POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ
 
 
 

 
 

Podsumowanie konkursów

 
 
 
 

 
 
 

 
                                                                                                   Spektakle profilaktyczne
 
 
 

                                                  Z wizytą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Parczewie
 
 
 

 
 


 
Turniej TYMBARKA klas III SP - link do strony i foto
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
 

 
Gimnazjada 2014. piłka nożna chłopców (rejon) 
 
 
 

 
 
Mała Piłkarska Kadra Czeka - nasi górą 
 
 
 

 
 

 
 

 
W zakładce rok szkolny 2013-14 nowe FOTKI, powiatowe zawody MDP OSP w Parczewie z dnia 04 czerwca 2014 roku.
 
 
 
 
W dniu 15 maja 2014 w naszej szkole odbył się Ogólnopolski  Konkurs Rok liturgiczny Kościoła Katolickiego, organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej. w którym 13 uczniów wzięło udział.  (czytaj w zakładce szkoła podstawowa)
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 

 
Eliminacje powiatowe XXXIII Małego Konkursu Recytatorskiego.

8 maja 2014 r. w ZDZ Centrum Kształcenia w Parczewie odbyły się eliminacje powiatowe XXXIII Małego Konkursu Recytatorskiego adresowanego do uczniów szkół podstawowych...

(więcej w zakładce SZKOŁA PODSTAWOWA)
 

 
 


 
 

 
 

 
 
KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2013/2014