Szkoła Podstawowa 
im. Józefa Ignacego Kraszewskiego
W Milanowie
;
ARCHIWUM 2011-2012
 
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego - 2011/2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

28.06.2012 - Pożegnanie klas III.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

14.06.2012 - Dzień projektów edukacyjnych.
         Dzień projektu w naszej szkole odbył się 14 czerwca 2012 roku o godzinie 9.00. Rozpoczął pan dyrektor Wacław Wieczorek, który zapowiedział wszystkie projekty. Wystąpiliśmy jako pierwsi, przedstawiając nasz projekt pt. „Śladami patrona”. Jako jedyni dokładnie opisaliśmy przebieg naszej pracy. Po naszym występie, głos zabrała Klaudia Ściuba, jako przedstawicielka projektu fizycznego, pt. „Ziemia we wszechświecie, czyli jak wygląda nasz Układ Słoneczny”, po niej Kuba Suzanowicz wypowiadał się na temat swojej pracy. Później projekt „Ikonografia w sztuce naszego regionu” przedstawiła Dorota Harbarczuk. Następnie Damian Hołubowicz przedstawił wyniki pracy na projektem, pt. „Święta i zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych”. Po drugiej godzinie lekcyjnej nastąpiła krótka, pięciominutowa przerwa, po której zaprezentowano projekty, pt. ”Wierna swoim ideałom. O poezji pani Stefanii Czuryło” (Justyna Golonka), „Co warto zobaczyć w Polsce” (Michał Karwowski i Szymon Krupski, Joanna Wójcik). Projekt z języka angielskiego, pt. „Muzyka, której słuchają nastolatki” zaprezentowały Marta Bokiniec wraz z Agnieszką Szpil. Jako ostatni wystąpił Patryk Czuryło z projektem „Muzyka, której słuchają nastolatki”.
            Na zakończenie Pan Wacław Wieczorek dodał kilka słów o całokształcie spotkania i podziękował wszystkim na pracę nad projektami. (Uczniowie klasy IIIC)
 

01.06.2012 - Dzień Dziecka, Dzień Sportu.

          Dzień Dziecka był dniem pochmurnym, ale wszyscy jego uczestnicy, włącznie z dorosłymi, byli rozchmurzeni. W rozgrywkach sportowych na milanowskim stadionie wzięły udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Milanów (Zespół Szkół w Milanowie, Szkoła Podstawowa w Kostrach, Szkoła Podstawowa w Rudnie), bowiem ich organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Milanowie. Dzieci, młodzież oraz ich opiekunowie bawili się świetnie, biorąc udział, kibicując i prowadząc następujące rozgrywki sportowe: bieg na 100m, bieg na 400m, rzut woreczkiem, rzut beretem, skok w dal z miejsca, mecz piłki nożnej. Zwycięzcy we wszystkich kategoriach zostali uhonorowani medalami, zaś wszyscy poczęstowani smacznym posiłkiem przygotowanym przez rodziców.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam tę wspaniałą zabawę.
(M. Siuciak)
 
 
 

30.05.2012 - Wycieczka do Romanowa.
 
           Romanów jest miejscem dorastania Józefa Ignacego Kraszewskiego. Znajduje się tam muzeum odwiedzane przez wielu turystów. Jednymi z nich by³a nasza klasa IIIc. Wybraliśmy się do Romanowa rowerami, pokonując (niektórzy) 70 km. Na podjęcie tej radykalnej decyzji miała wpływ realizacja projektu edukacyjnego, pt. „Śladami patrona”, do którego zgłosili się wyłącznie uczniowie klasy IIIc.
          Wycieczka odbyła się 30.05.2012 roku. Wyjeżdżaliśmy z Kostrów o godz. 8.00. Podróż była męcząca, lecz nikt nie miał większych trudności z dotarciem do muzeum. Nasi koledzy wykazali się niezwykłą determinacją. Po dotarciu do Romanowa patrzyliśmy z siebie z zachwytem, a po zwiedzeniu muzeum i wysłuchaniu prelekcji przewodnika wszyscy byliśmy dumni, że ten niezwykły człowiek Józef Ignacy Kraszewski jest patronem naszego gimnazjum. Później rozpaliliśmy ognisko w parku obok muzeum i pożywiliśmy się pysznymi kiełbaskami.
           Około godziny 15.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wisznic, skąd zabrał nas i nasze rowery,  tato naszej koleżanki Anety. Do domu wróciliśmy szczęśliwi  i zadowoleni.
 
                                     Wszystkim naszym rówieśnikom gorąco polecamy muzeum naszego patrona oraz wycieczki rowerowe!
 
(Katarzyna Wojciechowska, Paweł Piątek)
 
 

30.05.2012 - Powiatowe zawody MDP w Parczewie.
 
            Dnia 30 maja2012 r. na stadionie miejskim w Parczewie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według regulaminu CTiF.. W zawodach udział wzięło 6 drużyn w kategorii chłopców i 6 drużyn w kategorii dziewcząt.
        Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: rozwinięcie bojowe i bieg sztafetowy na dystansie 400 m z przeszkodami. Zwyciężyła drużyna MDP z naszego Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z wynikiem 1005,40 pkt. i to ona będzie reprezentować powiat parczewski na Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych MDP OSP w dniu 15 czerwca 2012 r. w Parczewie. Zapraszamy do kibicowania naszym chłopakom. Kolejne miejsca w zawodach zajęły:
 
2. Podedwórze - zespół nr. I
3. Kolano
4. Dębowa Kłoda
5. Parczew zespół nr. II
6. Parczew (aktualny mistrz - gościnnie)
 
(Michał S.)
 

21.04.2012 - Powiatowe zawody LA w Parczewie i 22.05.2012 - rejonowe w Białej Podlaskiej.
 
 
 
 
 
 
 
 

23.04.2012 - Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 – maja.
 
           Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce i drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu.
            O tej ważnej dla każdego rocznicy naszej społeczności szkolnej przypominali 30 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Bogumiły Sienkiewicz. Słuchając tekstów patriotycznych, patrzyliśmy na poruszające się hasła programowe: WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA; wspólnie też odśpiewaliśmy hymn w obecności Sztandaru Szkoły.
               Ustawa zasadnicza stworzona ponad dwieście lat temu przez naszych przodków do dziś zachowuje aktualność w wielu swoich elementach. Założenia te były rozwijane przez inne państwa przez całe następne stulecie. Z pewnością twórcy polskiej konstytucji przyczynili się swoją pracą do poprawy sytuacji w całej Europie. Nie chodzi tylko o wprowadzanie demokracji, ale także o wzór jak należy formułować najważniejsze akty prawne w państwie. O tym nie zapominajmy... (M. Siuciak)
 
 
 
 
 

 27.04.2012 - Piłka nożna chłopców na ORLIKU w Milanowie.
 
 
 
 
 
 
 
 

23.04.2012 - Światowy dzień książki i praw autorskich 2012.
 
          Nietypowy charakter miały tegoroczne obchody Dnia Książki i Praw Autorskich w naszym gimnazjum. Klasy drugie wzięły udział w lekcjach bibliotecznych przeprowadzonych przez szkolną bibliotekarkę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milanowie. Zajęcia wyjaśniały młodzieży, jak wypożyczać książki, odkrywały tajemnice biblioteki, jako miejsca, gdzie można ukryć się przez ponurą rzeczywistością, korzystając z ogromu wiedzy zawartej w książce. Poznano także wyniki konkursu na najlepszą recenzję książki. Zmagania z okazji święta książki ogłoszone zostały w lutym wśród gimnazjalistów. Główną nagrodę zdobyła Dorota Harbarczuk – uczennica klasy II a.   O książce pamiętajmy nie tylko z okazji jej święta, warto czytać; według Umberto Eco "Kto czyta książki, żyje podwójnie".
(M. Siuciak)
 
 
 
 
 
 
 

20.04.2012 - Światowy dzień ziemi.
        Światowy Dzień Ziemi w tym roku związany był z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi i odbywały się pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". "To święto wszystkich, którym bliska jest ekologia" - nasi uczniowie zachęcali do własnych aktywności w tym dniu - "niech każdy znajdzie swój sposób, aby uczynić ten dzień innym niż pozostałe".
         W uroczystościach szkolnych dnia 20 kwietnia czynny udział wzięli uczniowie klasy Ia i Ib, którzy pod kierunkiem pań: Anna Baryły i Ewa Tymosiewicz przygotowali montaż słowno - muzyczny propagujący idee ochrony Ziemi, dbania o jej zasoby poprzez oszczędne gospodarowanie nimi.
        Nasza szkoła już od trzech lat aktywnie włącza się w ochronę środowiska, zbierając plastikowe nakrętki, baterie i makulaturę. 16 worków nakrętek, tj. 180 kg przekazaliśmy tego roku do Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.
 
             Przyszłość naszej planety zależy od nas! Pamiętajmy o tym każdego dnia. (M. Siuciak)
 
 
 
 
 

 20.04.2012 - Triumfu recytatorów ciąg dalszy...
 
        20 kwietnia był dniem szczególnym dla naszych szkolnych recytatorów – odbyły się bowiem dwa konkursy: "Mały konkurs recytatorski" dla klas I – IV szkoły podstawowej oraz "Przebudzeni do życia" dla gimnazjalistów. Oba rozgrywały się jednocześnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Sosnowicy. Zespół Szkół w Milanowie reprezentowali: ze szkoły podstawowej – Emilia Samorańska kl.I (opiekun Anna Chomiuk), Emilia Winniczuk kl. III (opiekun Barbara Adamczyk – Szczurowska),Anna Szuciak kl. IV (opiekun Bogumiła Sienkiewicz), Patryk Końko kl. VI (opiekun Małgorzata Koźmińska); przedstawicielką gimnazjum była Milena Wiśniewska z kl. II przygotowana przez Magdalenę Siuciak.
       Oglądających zdziwił wysoki poziom aż trzydziestu prezentacji, które uświetnione zostały przez wystawę dotyczącą Józefa Ignacego Kraszewskiego – patrona milanowskiego gimnazjum.
        Do występu na szczeblu wojewódzkim zaproszono Emilię Winniczuk, zaś wyróżniono Annę Szuciak. Dziewczynkom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na prezentację Emilii dnia 5 czerwca w Lublinie.
(M. Siuciak)

 

01.03.2012 - XII Lubelski Festiwal Herbertowski – II edycja ogólnopolska
 
Sukces recytatorów
            Mamy wśród naszych uczniów wielu uzdolnionych recytatorów, którzy potrafią wykorzystać swój talent, promując szkołę na terenie województwa lubelskiego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwie uczennice: Angelika Jaworska i Justyna Golonka, które dnia 1 marca 2012r. wzięły udział w XII Lubelskim Festiwalu Herbertowskim – II edycja ogólnopolska. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była miłość w poezji i epistolografii Zbigniewa Herberta. Prezentacje oceniali: Barbara Kotowska – dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury S. M. "Czechów", Adrian Krać – reżyser Teatru Realium i Łukasz Borkowski – prezenter radiowy i telewizyjny.
Nasze reprezentantki znalazły się w grupie laureatów, pokonując 24 uczestników w kategorii recytacja – gimnazjum. Nagrodzeni uczniowie pod kierunkiem pań Danuty Bazylewicz i Barbary Marozek przygotowali spektakl "Dwie krople", pokazujący miłość jako potężne uczucie łączące zakochanych, niekiedy silniejsze niż śmierć. Miłość w twórczości Herberta nie jest jednowymiarowa, co starali się odkryć i odczytać na nowo uczestnicy festiwalu.
            Gratulujemy dziewczętom zajęcia drugiego miejsca i życzymy dalszych sukcesów.
(M. Siuciak)
 
 
 

 

13.04.2012 - Piłka nożna halowa - TURNIEJ LOLKA w Komarówce Podlaskiej.
 
             W dniu 13 kwietnia na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Komarówce Podlaskiej odbył się "V GIMNAZJALNY TURNIEJ W PIŁKĘ NOŻNĄ". W turnieju tym wystąpiło 6 zespołów, które zostały rozlosowane w 2 grupach. Najważniejszym celem tych zawodów była zarówno  pamięć o papieżu Janie Pawle II ale i rywalizacja o pierwsze lokaty była też bardzo emocjonująca.
       Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, zdobywcy miejsc 1-3 także pamiątkowe puchary. Dodatkowo wręczono: puchar dla KRÓLA STRZELCÓW, puchar NAJLEPSZEGO BRAMKARZA, puchar KAROLA (fair-play), puchar LOLKA (najlepszego bramkarza) i puchar NAJLEPSZEGO ZAWODNIKA, który otrzymał uczeń naszej szkoły Damian Puła. W końcowej klasyfikacji nasza szkoła zdobyła IV miejsce. (Michał S.)
 
 
 

26.03.2012 - Piłka ręczna chłopców w Jabłoniu.
 
 
 
 
 

26.03.2012 - Licealia 2012 - spotkanie integracyjne gimnazjalistów.

              Zimno było dzisiaj, ale u naszych sąsiadów grzało. Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Milanowie zorganizowało, wzorem roku ubiegłego, „Licealia 2012”, czyli spotkanie integracyjne dla uczniów gimnazjum. Spotkanie rozpoczęto o godzinie 10.00 zwiedzaniem historycznego zespołu dworsko – pałacowego, w którym mieści się szkoła. Niezwykły urok obiektu wywarł wrażenie na każdym z nas, nauka w tak pięknych i tajemniczych wnętrzach niewątpliwie jest niezwykłą przygodą. Drugim punktem programu było powitanie gości przez Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Milanowie, pana Henryka Drabkę. Część oficjalną uroczystości zakończyła prezentacja nowych kierunków przygotowanych przez szkołę dla potencjalnych uczniów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Festiwal Talentów Językowych polegający na zaprezentowaniu tłumaczeń oraz recytacji i śpiewu w językach: rosyjskim, niemieckim i angielskim. W Konkursie wokalnym wzięło udział dziesięciu uczestników, m.in. nasza reprezentantka Katarzyna Wojciechowska, która zaproponowała utwór z repertuaru Sinead O’Connor „Just like you said it would be”. Kasia śpiewając, oczarowała nie tylko jurorów i publiczność, ale także całą społeczność szkolną, przynosząc nagrodę główną.

            Od dzisiaj termin Licealia będzie przywoływał miłe wspomnienia. Dziękujemy organizatorom za pełne emocji cudowne chwile.

                                           Do zobaczenia we wrześniu!
                                                                                                                                (M. Siuciak)
 

23.03.2012 - DZIEŃ WIOSNY.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

21.03.2012 - Stworzeni do walki.

            „Jezus nasz Pan” – na znak tych słów podnieś rękę, jeśli jesteś w naszej ekipie i kochasz Jezusa, bo on zmienił nasze życie…

            Tak swą wiarę w Boga przekazywali młodzieży członkowie zespołu „SDW – RAP”, którzy zawitali do nas dnia 21 marca 2012r. w ramach swej trasy wielkopostnej. Rap i BITBOX to także sposoby nawrócenia się i eksponowania wiary w Boga.

            Oni – „Jezus”, My – „Żyje” – ten dialog artystów z publicznością udowodnił, iż w tych trudnych czasach jest lekarstwo na kłopoty, to On , Jezus – nasz Pan pomaga.

 
 
 
 

20.03.2012 - Przegląd teatralny.

           Już po raz czwarty nasza grupa teatralna wzięła udział w Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II, który od trzech lat jest przeglądem ogólnopolskim. Organizatorem i gospodarzem przeglądu jest Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik, Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. My zaprezentowaliśmy widzom spektakl „Zagubieni’, który proponuje młodzieży sposoby wyjścia z  ciemności - światłem jest Bóg, wiara i nadzieja.
       W zmaganiach wzięło udział 12 zespołów z całej Polski. Na nas największe wrażenie wywarł występ licealistów z Jastrzębia Zdroju, którzy pokazali spektakl, pt. „Kim jesteś”. Mamy nadzieję, iż nasz pokaz nie mniej podobał się publiczności i jurorom, daliśmy bowiem z siebie wszystko i jesteśmy dumni z wytworów naszej pracy. Oto opinia gospodarzy o naszym spektaklu: Przedstawienie opowiadało o ludzkich uczuciach oraz o nieuchronności przemijania. Bez wątpienia było to świetne widowisko, któremu nie sposób odmówić pomysłowości.
„Człowiek ima się światła oburącz…”, „Bądź jak kamień , stój, wytrzymaj…”, „Musisz patrzeć coraz głębiej…” – gdy wpatrzymy się głębiej w słowa Jana Pawła II wypowiadane przez naszych kolegów zdobędziemy receptę na szczęście. (M. Siuciak)
 

   
 
        Justyna Golonka jest młodziutką, wrażliwą, skromną i przesympatyczną skromną 16 letnią dziewczyną. Mieszka w Kostrach...  czytaj więcej 
 
 
 

13.03.2012 - Wycieczka do Lublina.
 
       12 marca 2012 roku klasa IIb zorganizowała wycieczkę do Lublina. Celem wyjazdu było uczestnictwo w spektaklu „Zemsta” odgrywanym tym razem w Teatrze Kameralnym w Lublinie. Zanim jednak odwiedziliśmy teatr, zawitaliśmy na lodowisko, które okazało się doskonałym początkiem dnia. Mimo że spektakl Andrzeja Żarneckiego nie cieszył się takim powodzeniem jak lodowisko, to i tak jesteśmy bardzo zadowoleni, tym bardziej, że uwieńczeniem wycieczki była wizyta w ulubionym miejscu młodzieży – w Plazie.
            I wszystko byłoby super, gdyby nie to wypracowanie klasowe dotyczące „Zemsty”… (M. Siuciak)
 
 
 
 
  

8.03.2012 - DZIEŃ KOBIET.

 

 

 
 
 
 

23.02.2012 - "Młodzież Zapobiega Pożarom"
 
          W Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie dnia 23 lutego odbyły się gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla młodzieży szkolnej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Nad weryfikacją ocen poszczególnych prac uczestników oraz sprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Juliusz Bzówka - przewodniczący, Aleksander Bożym - sekretarz, Jacek Pogorzelec - członek.
          W konkursie udział wzięło 10 uczniów ze szkoły podstawowej i 26 z gimnazjum. Konkurs miał charakter testu, w którym to uczestnicy wykazali się dużym poziomem wiedzy o pożarnictwie o czym świadczą uzyskane wyniki. W teście znajdowały się pytania związanych z historią pożarnictwa, znajomością zagadnień ratowniczo – gaśniczych oraz znajomością sprzętu pożarniczego. Po rozwiązaniu testu komisja przystąpiła do oceny prac, gdzie wyłoniła zawodników z największą liczbą punktów. 
                Okazali się nimi: Paulina Trościańczyk, Adrian Gidlewski, Patryk Końkow - szkoła podstawowa, oraz Milena Wiśniewska, Dorota Harbarczuk, Justyna Golonka - gimnazjum.
            W eliminacjach powiatowych w Parczewie szkołę podstawowa będą reprezentować: Paulina Trościańczyk i Adrian Gidlewski, oraz Milena Wiśniewska i Dorota Harbarczuk w kategorii gimnazjum. Zwycięzcy turnieju wiedzy pożarniczej otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody a wszyscy uczestnicy pamiątkowe upominki. (informacja pobrana ze strony UG w Milanowie)
 
 

23.02.2012 - Konkurs biologiczny.
 
          Maksymilian Czuryło jest uczniem klasy IIIa Gimnazjum J. I. Kraszewskiego w Milanowie. Osiąga dobre wyniki w nauce, nie sprawia też kłopotów wychowawczych. 23 lutego 2012 roku Maksymilian pod okiem pani Ewy Tymosiewicz reprezentował naszą szkołę w konkursie przedmiotowym z biologii na etapie wojewódzkim. Osiągnąć tę pozycję nie było łatwo. W pierwszej kolejności należało wziąć udział w etapie gminnym, później przejść przez etap powiatowy, by wreszcie poznać wymagania dla najlepszych w województwie lubelskim.
           Maks nie lubi stać na czele, na co dzień zostaje niezauważony, w tyle. Koledzy postrzegają go jako kogoś oddanego swojej pasji – naukom ścisłym.
        Cieszy nas fakt, iż nasz reprezentant znalazł się w gronie najlepszych (w zmaganiach nie było uczniów okręgu lubartowskiego, Powiat Parczew reprezentowały tylko dwie osoby). Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele są pełni podziwu dla osiągnięcia Maksymiliana oraz pani Ewy Tymosiewicz.
              Trzymamy kciuki za Maksymiliana i życzymy wszystkiego najlepszego na przyszłość.
(M. Siuciak)
 
  

26.01.2012 - Turniej piłki halowej drużyn LZS - rocznik 1997 i 1998.
 
klasyfikacja końcowa turnieju  kliknij 
 
 
 
 
 

21.01.2012 - GIMNAZJÓWKA KLAS III
 
       21 lutego 2012r. o godzinie 17.00 słowem wstępnym pana dyrektora oraz przewodniczącej SU Justyny Golonki rozpoczął się w naszej szkole bal trzecich klas zwany Gimnazjówką. Na pięknie udekorowaną salę wkroczyli uczniowie klas trzecich w taktach poloneza, którego przygotowała wychowawczyni klasy IIIc, pani Maria Karpińska. Po przemówieniach i życzeniach przedstawicieli uczniów: Justyny Golonki i Pawła Piątka, pana dyrektora i Wójta Gminy Milanów Pawła Krępskiego przyszedł czas na wspaniałą zabawę, która na długo zapadnie nam w pamięci. Dzięki naszym kochanym rodzicom nie zabrakło również obfitego poczęstunku.   

        Zabawa była wyśmienita i trwała aż do godziny 23.00. Dziękujemy organizatorom, zwłaszcza rodzicom i wychowawcom za cudowne wrażenia, wyczerpujące tańce, pachnące jedzonko i niecodzienną atmosferę.

(M. Siuciak)
  

10.01.2012 - Tenis stołowy drużynowy w Siemieniu.
 
 
 
 
 
 
 

22.12.2011 - Idą święta.

         Wspólna wigilia w naszej szkole odbywa się zawsze ostatniego dnia przez feriami świątecznymi. Tego roku dzień ten przypadł na 22 grudnia. Po trzech lekcjach obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej oraz, co było dla wszystkich zaskoczeniem, kabaretowy występ gimnazjalistów, który przygotowali samodzielnie. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu był Patryk Czuryło uczeń klasy III a. W drugiej części dnia udaliśmy się do klas, by tam wspólnie dzieląc się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i posmakować tradycyjnych wigilijnych dań. (M. Siuciak)

 
 
 

18.12.2011 - GOK w Milanowie. Kiermasz Świąteczny połączony z akcją "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".
 
          18 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w kiermaszu bożonarodzeniowym połączonym z akcją charytatywną: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W akcji mógł udział wziąć każdy, kto przyniósł ze sobą bilet: produkty spożywcze, słodycze, zabawki i inne artykuły nadające się na paczki świąteczne. Wszystko zostało przekazane dla dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie.
Program artystyczny był bogaty i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największym powodzeniem cieszyło się przygotowywanie potraw wigilijnych i ozdób choinkowych przez dzieci i młodzież pod kierunkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Milanowie. Wielu najmłodszych wzięło też udział w konkurencjach sportowych prowadzonych przez naszych uczniów. Publiczności podobał się także koncert piosenek i kolęd oraz pokaz tańców współczesnych oraz latynoamerykańskich w wykonaniu gimnazjalistów. Miło też spędziliśmy czas, oglądając jasełka przygotowane przez ZSP w Milanowie, czy wspólnie ubierając choinkę. Podczas kiermaszu można było kupić ciasta, piękne ozdoby choinkowe i oryginalne ozdoby świąteczne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej gminy.
          Czas Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, kiedy wszyscy stajemy się bardziej życzliwi i wyczuleni na niedostatek i cierpienie. Tego dnia daliśmy z siebie wszystko, by pomóc potrzebującym. (M. Siuciak)

 
   

 28.11 / 16.12.2011 - Reprezentacja w parlamencie

            28 listopada wcześnie rano nasza szkoła otrzymała wspaniałą wiadomość. Oto dwoje naszych uczniów zostało zakwalifikowanych do Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Zaszczytu tego dostąpili: Justyna Golonka i Patryk Czuryło – uczniowie klasy IIIa. Pierwsze spotkanie PDiMWL – Sesja Sprawozdawczo – Wyborcza odbyła się 30 listopada w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wtedy to miały miejsce wybory do prezydium PDiMWL. 16 grudnia na kolejnej sesji w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie Justyna została członkiem Komisji Rewizyjnej.

         Do celów i zadań PDiMWL należą m.in. reprezentowanie interesów dzieci i młodzieży wobec władz państwowych i samorządowych, kształtowanie postaw obywatelskich, czy nawiązywanie współpracy z podobnymi organizacjami w kraju i zagranicą.

            Cieszymy się niezmiernie z sukcesu naszej uczennicy, gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy w Parlamencie Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. (M. Siuciak)
 
 

15.12.2011 - Piłka nożna halowa dziewcząt w Jabłoniu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

12.12.2011 - Piłka nożna halowa chłopców w Jabłoniu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

18.11.2011 - Wycieczka do Lublina.

            18 listopada 2011r. klasy IIIa i IIIb uczestniczyły w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu było wzięcie udziału w lekcji oraz seansie filmowym dotyczącym powieści fantazy. Spotkanie rozpoczęła pani edukator z wydawnictwa WSiP, przypominając dzieje rycerstwa na przestrzeni wieków. Następnie odbyła się emisja filmu „Uczeń czarnoksiężnika” w reżyserii Jon’a Turteltoub’a. Nicolas Cage wcielił się tam w postać współczesnego mistrza magii Balthazara Blake'a, który ze swoim uczniem ma pokonać swojego odwiecznego wroga Maxima Horvath'a (Alfred Molina). Walka dobra z złem zakończyła się zwycięstwem dobra. Film bardzo nam się podobał, poza tym uczniowie poznali cechy powieści fantazy – cel wyjazdu został więc osiągnięty. Zadowoleni z ciemna city pojechaliśmy na lodowisko, by popracować nad formą. (M. Siuciak)


11.11.2011 - Narodowe Święto Niepodległości - uroczystości szkolne.

          W rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę koło teatralne działające prze Gimnazjum  w Milanowie przygotowało swoistą lekcję historii dla wszystkich Polaków. Aktorzy przypomnieli najważniejsze – trudne momenty w życiu naszego narodu. Piosenka, wiersz, ważne fakty czy nazwiska pomagają zrozumieć, jak ważna jest wolność. Uroczystość miała miejsce w przeddzień święta – 10 listopada w naszej szkole.(M. Siuciak)

 

02.11.2011 - Wycieczka do Lublina.

           Jeszcze zimy u nas nie widać, a klasy IIA i IIIC wybrały się do Lublina na lodowisko aby przypomnieć sobie, jak przyjemnie można spędzić czas jeżdżąc i bawiąc się na lodzie. Dla niektórych była to pierwsza wizyta na lodowisku i po raz pierwszy mieli okazję założyć łyżwy. Nie obyło się oczywiście bez wywrotek i siniaków, ale nikogo nie zniechęciło to do dalszej zabawy. Większość z nas już świetnie radzi sobie na lodzie, więc chętnie pomagali tym, którzy mają problemy z jazdą na łyżwach. Po udanej zabawie na lodowisku pojechaliśmy do kina na film.

                Wszyscy bardzo miło spędzili czas, szkoda, że tak rzadko mamy okazje do takich wyjazdów. (E.K.)


 

24.10.2011 - Ślubowanie klas pierwszych.
 
          24 października 2011r. był jednym z najważniejszym dniem w roku dla wszystkich pierwszoklasistów. Tego dnia o godzinie 8.10 odbyło się uroczyste pasowanie na gimnazjalistów. W obecności Grona Pedagogicznego o raz Sztandaru Szkoły młodzież ślubowała: godnie reprezentować szkołę w każdej sytuacji i miejscu, w pełni wykorzystać czas na naukę, dbać o honor szkoły, okazywać szacunek jej pracownikom, dbać o mienie i wygląd szkoły, szanować poglądy innych ludzi, przeciwstawiać się przejawom wulgarności oraz brutalności.
          Po uroczystej przysiędze pierwszoklasiści przyjęli gratulacje od pana dyrektora, po czym zgodnie z tradycją naszej szkoły wyjechali do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Tam uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej naszego patrona, zwiedzali muzeum oraz odpoczywali razem z poetą w przepięknym parku okalającym dworek. (M. Siuciak)
 
 
 
 
 

20.10.2011 - XV Jesienny Konkurs Recytatorski.     

          20 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milanowie odbył się XV Jesienny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Życie ukryte w słowach”, w którym wzięli udział reprezentanci naszych szkół. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie fragmentów pamiętników, listów, dzienników i wspomnień. Szkołę podstawową reprezentowali: Patryk Końko (instruktor Małgorzata Koźmińska), Anna Ostapiuk, Ewelina Blicharz (instruktor Bogumiła Sienkiewicz) zaś gimnazjum Milena Wiśniewska i Magdalena Blicharz (instruktor Magda Siuciak), Dorota Borny, Angelika Jaworska, Justyna Golonka (instruktor Marzena Zawisza).
          Po wysłuchaniu wspaniałych interpretacji prozy wspomnieniowej wyłoniono zwycięzców, wśród których znaleźli się: Milena Wiśniewska, Angelika Jaworska, Dorota Borny, Justyna Golonka, Patryk Końko. Wyróżnionym gratulujemy i życzymy sukcesów w konkursie powiatowym.

       Miło nam poinformować, iż w powiatowym etapie jesiennych spotkań recytatorskich w Podedwórzu Angelika Jaworska otrzymała wyróżnienie, zaś Justyna Golonka będzie reprezentowała naszą szkołę w zmaganiach wojewódzkich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (M. Siuciak)

 
 
 
 
 

 13.10.2011 - Dzień Edukacji Narodowej - pierwszy raz w zespole
.
 
            Dzień nauczyciela w naszej szkole jest zawsze dniem, który miło wspominają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Grono Pedagogiczne tym razem obejrzało lekcję przeprowadzoną przez UCZNIÓW - NAUCZYCIELI. Po zajęciach, które bardzo podobały się widzom, odbyły się wybory nauczyciela o najładniejszym uśmiechu, najbardziej wymagającego i nauczyciela o największym humorze. Tytuł kolejno otrzymali: Elżbieta Karwowska, Magdalena Siuciak i Juliusz Bzówka. Na zakończenie wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani kwiatami.
(M. Siuciak)
 
 
 

12.10.2011 - Coca-Cola Cup dziewcząt.
 
 
 
 
 

7.10.2011 - Coca-Cola Cup chłopców
.
 
            Niestety nie powiodło się naszym chłopakom w eliminacyjnej rundzie turnieju Coca-Cola Cup. Wyjazd do Radzynia Podlaskiego przebiegał w duchu optymizmu i zdeterminowania na sukces. Pomimo kilku braków kadrowych wszyscy liczyliśmy na dobry wynik. W turnieju eliminacyjnym miały spotkać się 4 szkoły w tym dwa gimnazja z Radzynia Podlaskiego oraz nasza szkoła. Początek turnieju to mecz z Gimnazjum w Borkach, który nasi zawodnicy rozstrzygnęli na swoją korzyść. Kolejne jednak mecze wykazały wyższość miejscowych szkół, które po zaciętej lecz nieskutecznej walce z naszej strony, pokonały naszą drużynę. Ostatecznie zajęliśmy 3 miejsce w turnieju. Gimnazjum w Milanowie wystąpiło w składzie: Mateusz Podgajny, Mateusz Puła, Paweł Ananczik, Patryk Czuryło, Damian Kucyk, Tomasz Protaś, Damian Bonik, Grzegorz Matejuk, Paweł Iwaszko, Patryk Kalinowski. (Michał S.) 
 
 
 
 

4-7.10.2011 - Wycieczka w Tatry.

            W dniach 4 – 7 października odbyła się wycieczka w najpiękniejsze nasze polskie góry – Tatry. Jej uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Mieszkaliśmy w pensjonacie, w którym gościliśmy z małą przerwą niemal corocznie, już od września 2002 roku u pani Moniki Stramy w Suchem.
Pierwszego dnia po południu wybraliśmy się na Gubałówkę, gdzie podziwialiśmy majestatyczne Tatry oraz korzystaliśmy z uroków toru bobslejowego. Największą atrakcją wtorku był zjazd kolejką z Polany Szymoszkowej. Później już tylko kolacja, zakwaterowanie, basen w naszym pensjonacie i upragniony nocleg po ciężkim dniu.
                W środę po śniadaniu pełni sił po długiej nocy wyruszyliśmy zdobywać Kasprowy Wierch. Udało się, wszyscy doszli i wszyscy był zachwyceni wspaniałymi widokami, tym bardziej, że pogoda ciągle była piękna. Wielkie wrażenie wywarł na nas także powrót – zjazd nowoczesnymi ogromnymi wagonikami. Wieczorem obejrzeliśmy słynne Krupówki oraz zakopiański targ. A po kolacji znowu basen…  Czwartek był punktem przełomowym całej wycieczki – oto zdobyliśmy trudny szlak wiodący od Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Trasa była tym trudniejsza, iż wiał halny, co niewątpliwie miało wpływ na nasze samopoczucie i bezpieczeństwo. Cali i zdrowi dotarliśmy jednak do schroniska, gdzie zjedliśmy smaczną pożegnalną kolację. Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd do Zakopanego. (M. Siuciak)
 
 
 
 
 
 

30.09.2011 - Rocznica bitwy pod Milanowem.

        Tego dnia cała społeczność szkolna na czele z pocztami sztandarowymi zgromadziła się w miejscu upamiętniającym ważne dla Polaków wydarzenia –  przy Krzyżu Milenijnym, by upamiętnić upadek powstania warszawskiego oraz kampanię wrześniową za szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Milanowem i ostatniej bitwy pod Kockiem. Uroczystość zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy o wymienionych wyżej wydarzeniach przypomnieli, odczytując ważne listy, rozkazy, wspomnienia. (M. Siuciak)

 
 
 
 
 

29.09.2011 - Dzień chłopaka.
 
            Świętowanie z okazji dnia chłopaka rozpoczęło się 29 września rano, bo od godziny 8.10, kiedy to przystąpiono do wyborów Mistera Szkoły 2011. Konkurs przeprowadziły przedstawicielki SU gimnazjum, a przystąpiło do niego ośmiu mężczyzn, którzy musieli wykazać się bystrością, inteligencją, sprawnością fizyczną i charyzmą.
             Po pięciu bardzo wyczerpujących konkurencjach, które przyczyniły się do gruntownego rozruszania publiczności, wyłoniono zwycięzców:
- III miejsce ex aequo – Paweł Piątek, klasa III i Damian Bonik – Ic
- II miejsce – Michał Iwaszko, kl. IIIb
- I miejsce – Szymon Krupski, kl. IIIa
              Po uroczystości ogólnoszkolnej wszyscy rozeszli się do klas, gdzie chłopcy przyjmowali życzenia i prezenty. Uwieńczeniem tego cudownego święta była dyskoteka. Tańce trwały do 21.00.
Wszystkiego najlepszego! (M. Siuciak)

 
 
 

27.09.2011 - Przełaje w Podedwórzu.
 
         Jest, hura, brawo - naszym chłopakom udało się awansować do kolejnej rundy zawodów. Jak trudna to konkurencja wie tylko uczestnik sztafety 10 x 1000m. Do samego końca ważyły się losy i kolejność miejsc na podium. Walka o każdy metr i sekundę opłaciła się nagrodą w postaci 2 miejsca w powiecie parczewskim oraz satysfakcją z pokonania własnych słabości.
          W sztafetowych biegach przełajowych udział wzięli: Martyna Adamowicz, Anna Walenciuk, Kinga Paśnik, Klaudia Nieścioruk, Milena Wiśniewska, Aleksandra Łotys, Aleksandra Junak, Joanna Lewczuk, Paulina Szczęśniak,  Magdalena Blicharz, Damian Puła (3,32), Grzegorz Romaniuk (3,29), Paweł Piątek (3,49), Michał Karwowski (3,42), Piotr Szczygieł (3,35), Paweł Iwaszko (3,30), Mateusz Podgajny (3,14), Kamil Piasecki (3,36), Patryk Czuryło (3,32), Paweł Ananczik (3,30). (Michał S.)
 
 
 

 01.09.2011 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/12.

           1 września 2011 roku był dniem szczególnym dla wszystkich uczniów - od pierwszej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy gimnazjum. Od dzisiaj funkcjonujemy jako Zespół Szkół w Milanowie. By przywitać nowy rok szkolny na głównym korytarzu zebrali się uczniowie obu szkół: gimnazjum i szkoły podstawowej, wszyscy pracownicy oraz rodzice. Przybył także Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski. Dyrektor Henryk Wyszyński powitał wszystkich wypoczętych uczniów: i tych najmłodszych, i tych dorosłych, życząc sukcesów w roku szkolnym 2011/2012.

           Drodzy uczniowie i nauczyciele! W nowym roku szkolnym pracujmy z ogromnym zapałem, bądźmy mili i uczynni, a wtedy rok szkolny na pewno upłynie zbyt szybko. (M.Siuciak)
 
     zobacz zdjęcia 
 

10.09.2011 -Turniej na ORLIKU.
 
           Kolejny raz nasze boiska ORLIK były areną zmagań sportowych. Pod patronatem Premiera Donalda Tuska odbył się II turniej piłki nożnej drużyn 6 osobowych. W szranki rywalizacji stanęły trzy drużyny z naszej gminy gdyż reprezentantom wsi Rudno nie udało się przyjechać. Po zaciętych rozgrywkach pierwsze miejsce wywalczyła drużyna FC GWIAZDY w składzie - Kalinowski Michał, Kalinowski Jakub, Adamczyk Przemysław, Korolczuk Krystian, Adamczyk Natalia, Łazaruk Paweł, Witkowski, Piotr, Pieńkus Krystian. Drugie miejsce to: Real Madryt w składzie: Wiszniewski Dawid, Bonik Damian, Laszewski Filip, Korneszczuk Filip, Marszał Marcin, Nieścioruk Tomasz, Korolczuk Łukasz, Pawlak Bartosz. Trzecie miejsce nie mniej jednak także okupione potem na boisku zdobyła drużyna MANCHESTER UNITED w składzie: Gidlewski Adrian, Klej Kamil, Niewiadomski Patryk, Maczewski Kamil, Niewiadomski Kacper, Trościańczyk Daniel, Szostak Szymon.
            Nagrodami w turnieju były pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe koszulki z nadrukiem ORLIK 2012, wręczenia nagród dokonał Przewodniczący Rady Gminy Milanów Pan Tomasz Ściuba oraz Pani Maria Karpińska, opiekun jednej z drużyn.  (Michał S.)