SZKOŁA PODSTAWOWA W MILANOWIE
z oddziałami Gimnazjum
* Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego
* Szkoła Podstawowa
;licznik odwiedzin
 


ARCHIWUM 2012-2013
 
 
 
 

24.06.2013 - Turniej strzelecki o puchar Wójta Gminy Milanów
 
 
 

17.06.2013 - Zawody MDP.

17 czerwca 2013r. nasi uczniowie brali udział w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Parczewie. Treningi odbywały się w soboty na boisku LKS. Mimo starań naszej młodzieży zajęliśmy szóste miejsce, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Nasz wysiłek został uwieczniony na fotkach.

28.05.2013 - Rowerem do Romanowa.

        Romanów jest dla nas miejscem szczególnym – tam bowiem spędził swe dzieciństwo i ciągle wracał nasz opiekun duchowy, Józef Ignacy Kraszewski. Już po raz drugi nasi sprawni uczniowie odbyli do Romanowa podróż pełną cudów, bo ... rowerami. W tym niezwykłym doświadczeniu brali udział Ci najwytrwalsi (należało przecież pokonać 90 km), czyli magiczna dziesiątka z IIIa. Największą atrakcją wyprawy było oczywiście pokonanie o własnych siłach drogi do celu. Poza tym zwiedziliśmy muzeum Pisarza, przechadzaliśmy się po pełnym uroku parku oraz odpoczywaliśmy przy ognisku, jedząc kiełbaski.

        Wspaniały to był wypad. Mamy nadzieję, że podobne wejdą na stałe do kalendarza imprez naszego gimnazjum. Do tego miejsca będziemy wracać ciągle, wierząc, że Józef Ignacy Kraszewski dla współczesnych nadal jest człowiekiem wielkim.
                                   (M.S.)


07.06.2013 - Dzień patrona.
 

         Józef Ignacy Kraszewski – pisarz, publicysta, malarz, rysownik, patriota, tytan pracy... celebryta, o który napisano i powiedziano wiele. Naszej społeczności szkoły to nie wystarcza, my jest, czcimy jego imię corocznie, on bowiem przez nas został wybrany i jest naszym przywódcą duchowym.

Dzień Patrona tego roku przypadł na dzień 7 czerwca. Współorganizatorami uroczystości byli uczniowie klasy IIIa, którzy brali udział w projekcie edukacyjnym: "Józef Ignacy Kraszewski. Miejsca związane z patronem." To oni nadali charakter tegorocznym obchodom. W świat dziewiętnastowiecznych miejsc, ludzi, wartości perfekcyjnie wprowadzili naszą społeczność szkolną prowadzący imprezę: Milena Wiśniewska i Adrian Ilczuk. A rozpoczęto wykładem – prezentacją "Miejsca związane z patronem". Zebrani poznali miejscowości ważne dla Pisarza i jego rodziny od Romanowa po Drezno. Kolejnym punktem programu uroczystości był quiz dotyczący naszego patrona przeprowadzony przez Dorotę Harbarczuk i Krzysztofa Stecia. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas, z których najlepsza okazała się IIIa.

Następnie konferansjerzy zaprezentowali nam multimedialne sprawozdanie z rajdu rowerowego do Romanowa – kraju lat dziecinnych Józefa Ignacego Kraszewskiego a dziś jego muzeum, który odbył się w ramach wspomnianego wcześniej projektu edukacyjnego dnia 29 maja 2013 roku.

Na zakończenie uczestniczyliśmy w wystawie, pt. "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i twórczość". Mieliśmy możliwość obejrzeć kalendarium życia i twórczości Pisarza wzbogacony o reprodukcje prac i rękopisów artysty oraz zdjęcia rodziny Kraszewskich i miejsc z nimi związanych. Wystawa zawierała także fotografie przedstawiające Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, muzealne pamiątki z Romanowa i Drezna, kolekcję powieści naszego duchowego przywódcy oraz album, pt. "Józef Ignacy Kraszewski. Miejsca związane z patronem.", który jest wynikiem pracy klasy IIIa podczas projektu edukacyjnego pod tym samym tytułem.

Znaczenie Józefa Ignacego Kraszewskiego dla naszej kultury było ogromne; jest ogromne, dla naszej szkoły to człowiek szczególny. Zawsze będziemy poznawać go na nowo i ciągle go będziemy pamiętać. Słowa Elizy Orzeszkowej wypowiedziane niegdyś: "Jak gałęzie z drzewa swego, z niego bierzem swój początek" dziś w naszej szkole nadal są żywe.

M. S.
 

 

Wielki sukces Sylwii

         Sylwia jest dziewczyną skromną, odzywa się rzadko; myślę, że nie wierzy w siebie, swój talent. A niewątpliwie ma talent... Kiedy zapytałam ją o konkurs, nagle zaczęła mówić dużo i głośno, z uśmiechem, innym niż zwykle tonem. Jej oczy błyszczały, patrzyły daleko...

      Konkurs EKO-RYS zorganizowany został w ramach III Edycji Ogólnopolskiej Akcji "Od eko-samorządu do eko-społeczeństwa" przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i kierowany był do szkół z całej Polski. Celem konkursów jest zaangażowanie młodych ludzi w twórcze poszukiwania rozwiązań przyjaznych środowisku oraz kształtowanie i poszerzanie świadomości ekologicznej głównie w tematyce zbierania, segregacji i odzyskiwania odpadów związanych z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu dotyczącego tematyki konkursu, plakaty mogły być wykonane w dowolnej technice. Nagrodzone prace były zaprezentowane w programie TVP1 „Kawa czy Herbata?”.
6 marca 2013r. jury konkursu wyłoniło dziesięciu finalistów, wśród których znalazła się Sylwia Grabowska – uczennica klasy IIIa Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie.

           Kiedy Sylwia zakończyła opowiadanie o konkursie, skromnie podkreśliła: "Nie byłam w pierwszej trójce, byłam w pierwszej dziesiątce, to nic wielkiego". Pomyślałam, że przecież to ogromny sukces – znaleźć się w gronie najlepszych w kraju. Koledzy z jej klasy, którzy przysłuchiwali się tej rozmowie, z niedowierzaniem kręcili głowami, nic nie wiedzieli o sukcesie koleżanki, byli zaskoczeni.

Wielkim zaszczytem dla naszej szkoły jest być reprezentowanym przez tak zdolną artystkę!

           Droga Sylwio! Rozwijaj swój talent codziennie, zarażaj swą pasją przyjaciół. Niech sztuka zawsze dla Ciebie będzie przyjemnością. Trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach artystycznych.

M.S.
 
 
 

16.04.2013 - Wizyta Księdza Biskupa Kiernikowskiego.

         W dniu 16 kwietnia 2013 roku o godzinie 13.00 do naszej szkoły przybył Dostojny Gość Ksiądz Biskup Zbigniew Kiernikowski przywitany przez dyrektorów szkół: Pana Michała Smolenia, Panią Marię Końko oraz Pana Henryka Drabko.  Uczniowie i nauczyciele bardzo pięknie  zaśpiewali na przywitanie pieśń „Bądź pozdrowiony gościu nasz”. Ksiądz Biskup witał się z młodzieżą i nauczycielami.  Wyrazem wdzięczności i szacunku za okazywaną wielokrotnie życzliwość i troskę, były kwiaty wręczone Księdzu Biskupowi i Księdzu Proboszczowi Marianowi Banasiukowi.

        W pierwszej części spotkania z Księdzem Biskupem, uczniowie ze Szkolnego Koła Misyjnego pod kierunkiem pani Beaty Kopińskiej, zaprezentowali program artystyczny reprezentując Dzieci Świata z Pięciu Kontynentów, opowiadając o 4 letnich działaniach Koła Misyjnego. Uczniowie zadawali  pytania  Księdzu Biskupowi. Dowiedzieli się też znaczenia swoich imion.

        Następnie uczniowie ze Liceum Ogólnokształcącego w Milanowie przedstawili działania na rzecz Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą.

            Jego Ekscelencja udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

Ksiądz Biskup wpisał się do Szkolnej i Misyjnej Kroniki.

        Spotkanie z nauczycielami Pasterz Kościoła Siedleckiego rozpoczął od katechezy hierarchicznej struktury rodziny. Przy kawie, herbacie i ciastku rozmowa była interesująca  przebiegała w radosnym nastroju.

            W miłej i radosnej atmosferze  pożegnaliśmy Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.

B.K.
 
 
 
 
            Jesteśmy członkami działającego w naszej szkole od 4 lat Koła Misyjnego pod nazwą „Słoneczko”. Do Koła należą uczniowie z klas  od III – do VI. Są to uczniowie wrażliwi chętni do działań, do współpracy i pomocy naszym młodszym kolegom z  Afryki.
Spotykamy się raz w miesiącu. Podczas spotkań rozmawiamy o pracy misjonarzy, o sytuacji dzieci w krajach  misyjnych, a także oglądamy filmy o tematyce misyjnej.  Chętnie uczestniczymy w „Tygodniu Papieskim”, „Światowym Dniu Misyjnym” oraz „Tygodniu Misyjnym”. Ale to nie wszystko reprezentujemy też szkołę w konkursach religijnych, plastycznych i wiedzowych.
        W okresie przedświątecznym organizujemy kiermasze. Samodzielnie wykonujemy pocztówki i ozdoby świąteczne – palmy wielkanocne. Nasi rodzice wspierają nas wypiekami na kiermasz ciast. Wszystkie nasze wyroby cieszą się uznaniem.

          Wszystkie pieniądze pozyskane w ten sposób przekazujemy na misje. Do tej pory zebraliśmy i   przekazaliśmy dzieciom z przedszkola w Saoude w Togo 1776 złotych.

       Współpraca z tym przedszkolem rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku      przez przystąpienie Szkoły Podstawowej do projektu „ Pomoc Szkołom w Afryce”.

            Projekt ten jest realizowany przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Opiekunem tego projektu pani Bożena Latocha. Stowarzyszenie zostało założone 8 grudnia 1856 r. w Lyonie przez francuskiego misjonarza Melchior de Marion – Bresilac.

         Prowadzimy też korespondencję z Przełożonym Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich Ks. Wacławem Krzempką. Co roku otrzymujemy życzenia świąteczne połączone z podziękowaniem za wsparcie finansowe i modlitewne misjonarzy.

           Prowadzimy też korespondencję z wychowawczynią  pracującą w przedszkolu w Saoude Panią Therese Manani oraz    Panią Barbarą Płodzień, która od pięciu lat jest opiekunką w tym przedzszkolu. W listach informuje nas o ważnych wydarzeniach z życia przedszkola, oraz o tym na jakie cele przeznaczone są środki uzyskane przez nasze koło.

                Do naszych afrykańskich kolegów  wysyłamy też  kartki świąteczne,  listy oraz zapewnienia o  modlitwie.

               Nasze działania nie ograniczają się tylko do wsparcia finansowego ale także za Misjonarzy i ich podopiecznych ofiarujemy gorliwą modlitwę.

            Naszą pracę i zaangażowanie  czynnie wspierają: Ksiądz Proboszcz, Dyrektorzy Szkół, kadra  nauczycielska oraz inni uczniowie i rodzice.

 

27.03.2013 - Najpiękniejsza kartka lub ozdoba wielkanocna.

         Dnia 27 marca 2013 roku zakończył się trwający 3 tygodnie Gminny Konkurs Plastyczny "Najpiękniejsza kartka lub ozdoba wielkanocna". Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół w Milanowie, Szkoły Podstawowej w Rudnie oraz w Kostrach. W sumie uczestniczyło w nim 84 uczniów. Wszystkie prace wyeksponowano na korytarzu szkoły

a zwycięzcy na apelu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Gminny Program Profilaktyki Alkoholowej.

Organizatorzy
 
 
 
 
 
 

7.03.2013 - XXXVI Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej.

         7 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie odbyły się Eliminacje Gminne XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w eliminacjach gminnych wzięła 17 osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie. Komisja w składzie: Aleksander Bożym, Janusz Szwed i Jacek Pogorzelec – członkowie po przeprowadzeniu testu z wiedzy pożarniczej wyłoniła tegorocznych laureatów, a zarazem osoby, które będą reprezentowały szkołę i gminę w dalszym powiatowym etapie turnieju. Największą wiedzą i znajomością zagadnień związanych z pożarnictwem wykazało się cztery osoby, w związku z tym komisja zdecydowała, że będą one reprezentować gminę na szczeblu powiatu w Parczewie. Pierwsze dwa miejsca zajęły: Milena Wiśniewska i Aleksandra Pielarz, dwie drugie lokaty to Magdalena Blicharz i Tomasz Lipiński. Na zakończenie turnieju podsumowania dokonał Pan Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Milanów. Życzymy wszystkim powodzenia na dalszym etapie turnieju.

GOK Milanów

 
 
 

1.02.2013 - XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki.

         Dla mnie ta uroczystość była ogromnym przeżyciem - trzynaścioro młodych ludzi z całej Polski z ogromnym wzruszeniem i wielką powagą mówiących o wielkich Polakach, znaczących wiele dla naszej Ojczyzny wydarzeniach, o Polsce. Martyna – reprezentantka naszego gimnazjum nie była zadowolona, liczyła na coś więcej, chociaż osiągnęła przecież bardzo wiele.

         W listopadzie 3012r. uczennica klasy Ia Martyna Osipiak zdecydowała się na uczestnictwo w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim "O powstaniu styczniowym lub pisarstwie historycznym Józefa Ignacego Kraszewskiego organizowanym przez społeczność Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Jej zadaniem było zredagowanie opowiadania na temat wybranego epizodu z powstania styczniowego lub wywiadu i reportażu o twórczości naszego patrona. W grudniu przyszła wiadomość, że Martyna, dzięki swojemu opowiadaniu, znalazła się w zaszczytnym gronie piętnaściorga finalistów. Należało więc się przygotować do kolejnego etapu – wygłoszenia samodzielnie napisanej oracji o potrzebie edukacji historycznej w odniesieniu do życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego lub 150. rocznicy powstania styczniowego. Wybrałyśmy drugą możliwość, gdyż opowiadanie Martyny również dotyczyło powstania.

Finał konkursu odbył się 1 lutego 2013r. w Instytucie Historii KUL. Dzięki oracjom wygłoszonym przez finalistów poznałam wile ciekawostek dotyczących powstania i naszego szkolnego przewodnika duchowego. Gimnazjaliści wygłaszający przemówienia niewątpliwie zawsze pamiętać będą o ofierze powstańców nie tylko styczniowych. Nigdy też nie zapomną, jak wiele dla Polski uczynił Józef Ignacy Kraszewski. To prawdziwi patrioci, którym możemy powierzyć naszą Ojczyznę. Cieszę się, że wśród nich znalazła się nasza Martyna. To pierwszy jej występ w tak prestiżowym konkursie i tak znaczącym miejscu. Następne mogą być tylko lepsze. Życzę jej tego z całego serca!
Magda Siuciak
 
 

 
 
 

03.09.2012 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO.
 
         Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013 wszyscy czekaliśmy z niepewnością – od lipca 2012r. naszą szkołą kieruje nowy pan dyrektor, Michał Smoleń.
     O godz. 8.10 wszyscy zebraliśmy się w szkole, by wspólnie wyruszyć do kościoła i tam uczestniczyć we Mszy świętej. Po powrocie z kościoła spotkaliśmy się w klasach z wychowawcami, gdzie mieliśmy okazję podzielić się wrażeniami z wakacji i zapoznać się z organizacją nowego roku szkolnego. Następnie wzięliśmy udział w oficjalnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. W słowach skierowanych do nas pan dyrektor życzył wytrwałości i sukcesów w szkole. W tak ważnym dla nas momencie nie zabrakło również Wójta Gminy Milanów Pawła Krępskiego, który ciepło zachęcał do nauki.

                             Więc... od jutra zabieramy się do pracy!14.09.2012 - SPRZĄTANIE ŚWIATA.

         Sprzątanie Świata tego roku miało nieco inny charakter niż w latach poprzednich – otóż oprócz sprzątania rywalizowaliśmy ze sobą, zbierając makulaturę. Gdy pierwsi uczniowie pojawili się w szkole, zastali tam już przygotowane stanowiska do składania makulatury. O godz. 8.10 odbył się apel, podczas którego poznaliśmy zasady przeprowadzenia konkursu na największą zbiórkę makulatury oraz miejsca do sprzątnięcia dla każdej z klas. Podczas gdy uczniowie wraz z opiekunami penetrowali swe działki w poszukiwaniu śmieci, w szkole ważono makulaturę i skrupulatnie zapisywano wyniki, które poznaliśmy po obiedzie. Najwięcej zebrała klasa IIIa, bo aż 240 kg., drugie miejsce zdobyła z wynikiem 182 kg. klasa IIa. Na trzeciej pozycji uplasowała się klasa IIIb, której udało się zebrać 153,5 kg papieru.

          Dzisiejszy dzień, mimo deszczowej pogody i wielkiego poświęcenia, będziemy wspominać mile. Dzisiaj zrozumieliśmy, że droższe od sprzątania jest nieśmiecenie – tego będziemy się trzymać!


 zobacz zdjęcia 

28.09.2012 - DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE W PODEDWÓRZU.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

01.10.2012 - ROCZNICA BITWY POD MILANOWEM.

             1 października 2012 cała społeczność szkolna na czele z pocztami sztandarowymi zgromadziła się w miejscu upamiętniającym ważne dla Polaków wydarzenia – przy Krzyżu Milenijnym, by uczcić 73 rocznicę bitwy pod Milanowem.Uroczystość zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy każdego roku pamiętają o bohaterach tego ważnego dla naszej miejscowości dnia.

 
 
 
 
 

08.10.2012 - Ślubowanie klas I.
 
PRAWDĄ A PRACĄ

            Dwa krótkie słowa, a tak pełne, wiele znaczące. To one prowadziły przez życie patrona naszego gimnazjum - Józefa Ignacego Kraszewskiego, dla którego CZŁOWIEK był wartością nadrzędną. Dla NIEGO pracował całe swe życie, JEMU je poświęcił.

            W imię prawdy i pracy uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie ślubowali na sztandar szkoły dbać o honor i tradycje szkoły; wypełniać pokładane w nich nadzieje rzetelną nauką i pracą; wyrabiać w sobie siłę woli, pewność charakteru, koleżeństwo, chęć niesienia pomocy innym; szanować poglądy innych; dbać o piękno mowy ojczystej; szanować symbole narodowe.

             Uwieńczeniem tego ważnego w życiu każdego ucznia wydarzenia była wizyta w Romanowie – majątku, gdzie nasz patron spędził dzieciństwo. To magiczne miejsce niewątpliwie jest kolebką jego potęgi jako twórcy – pisarza i społecznika. Tam bowiem zaszczepiona mu została miłość do pracy i człowieka. Dziś po raz pierwszy nasi pierwszoklasiści "spotkali" swego duchowego opiekuna, będą go teraz spotykać często, świadomie wypełniając nakazy przez niego pozostawione.

            Prawdą a pracą – cięgle wzbogacając swą wiedzę, będziemy udowadniać, iż kochamy ludzi, mimo ich wad i ułomności.
 
Ślubowanie klas I  zobacz zdjęcia  
 
Klasy I w Romanowie zobacz zdjęcia 


08.10.2012 - Jesienny Konkurs Recytatorski.
 
          18 października 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie odbyły się gminne eliminacje XVI Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Świat w krzywym zwierciadle – w poszukiwaniu dystansu i rozumu". Zadaniem recytatorów było zaprezentowanie jednego dowolnie wybranego utworu satyrycznego prozatorskiego lub poetyckiego z zakresu literatury polskiej i obcej pochodzącego z dowolnego okresu literackiego.
Wśród naszych reprezentantów znaleźli się: ze szkoły podstawowej – Jakub Król, Emilka Winniczuk, Grzegorz Oworuszko, Julia Musiatewicz, Anna Szuciak, Szymon Szostak i Filip Korneszczuk, zaś z gimnazjum – Angelika Jaworska, Dorota Borny, Patryk Końko, Bartłomiej Szpil i Oliwia Kaczmarska. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się: Angelika Jaworska, Dorota Borny, Julia Musiatewicz, Anna Szuciak oraz Emilka Winniczuk. Wyróżniono Grzegorza Oworuszkę. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w zmaganiach na szczeblu powiatowym, które odbędą się w Kolanie 25 października 2012r.
 
 
 
25.10.2012 - Powiatowe recytowanie w Kolanie.
 
       W 16 Powiatowym Konkursie  Recytatorskim , który odbywał się w tym roku pod hasłem - ,, Świat w krzywym zwierciadle- w poszukiwaniu dystansu i rozumu” naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic. Komisja konkursowa wysłuchała 35 recytatorów z całego powiatu parczewskiego.

       Do turnieju wojewódzkiego zakwalifikowała pięć osób. Wśród nich znalazły się aż trzy reprezentantki naszej szkoły: Emila Winniczuk (opiekun Małgorzata Koźmińska), Julia Musiatewicz (opiekun Bogumiła Sienkiewicz) i Dorota Borny (opiekun Marzena Zawisza). Komisja przyznała też pięć wyróżnień, w tym dla uczennicy naszej szkoły Angeliki Jaworskiej (opiekun Marzena Zawisza).

      Jury zwróciło uwagę na wysoki stopień przygotowania uczniów do konkursu , trafny i zróżnicowany dobór tekstów.

                          Gratulujemy i życzymy powodzenia  w turnieju wojewódzkim.

                                                                                                    (B.Sienkiewicz, M. Koźmińska)

  25-10-2012 etap powiatowy w Kolanie  zobacz zdjęcia 
 
wybrane zdjęcia ze wszystkich etapów konkursu  zobacz zdjęcia  
 
 

11.11.2012 - Narodowe Święto Niepodległości.

 
 
 
 
 
 
 
 
zobacz zdjęcia 
 

15.11.2012 - Wycieczka do Warszawy.

        15 listopada 2012 roku uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję przeżyć niezwykłą przygodę i poczuć się przez chwilę jak gwiazda telewizyjna. To wszystko za sprawą wizyty  w TVP. Gimnazjaliści zwiedzili studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie, pracownie dekoracji. Poznali sekrety telewizji, dowiedzieli się, jak powstają ich ulubione programy, spotkali znane i podziwiane osobowości telewizyjne: Janusza Gajosa, Grażynę Torbicką, Macieja Kurzajewskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczył udział w nagraniu programu „ Jaka to melodia”, niektórzy siedzieli za stołami mikserskimi, operowali kamerami. Kolejnym, równie ciekawym punktem wycieczki do Warszawy, była wizyta w Manufakturze cukierków. Uczniowie obserwowali pokaz wykonywania słodyczy metodą z XVII. To niezwykła lekcja, ukazująca cały proces tworzenia przy użyciu naturalnych barwników aż do momentu uzyskania efektu końcowego. Dopełnieniem  atrakcyjnej  wycieczki  były przeżycia w czasie projekcji filmu w kinie 5D. (M.Z.)

 
 
 
 
 
 
 

10.12.2012 - Powiatowy turniej piłki nożnej halowej w Jabłoniu.

           10 grudnia 2012r. w Jabłoniu odbyły się mistrzostwa naszego powiatu w piłce nożnej halowej chłopców w ramach Gimnazjady. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Adrian Gidlewski, Damian Bonik, Grzegorz Romaniuk, Karol Olesiejuk, Krystian Pieńkus, Paweł Ananczik, Adrian Ilczuk, Krystian Łotys oraz Mateusz Podgajny pod opieką pana Tomasza Ściuby wywalczyła mistrzostwo powiatu pokonując w finale zespół gospodarzy 4:1.

            W zawodach uczestniczyło sześć zespołów z: Jabłonia, Parczewa, Siemienia, Podedwórza, Sosnowicy i Milanowa. W wyniku losowania zespoły podzielono na dwie grupy, w których mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” a dwie pierwsze drużyny z każdej grupy awansowały do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów awansowali do finału, natomiast przegrani zagrali o III miejsce.

            Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

GRUPA I                                                                   GRUPA II

MILANÓW – Siemień            4:0                               Podedwórze – PARCZEW                1:4

MILANÓW – JABŁOŃ               1:2                               PODEDWÓRZE – Sosnowica            2:1

JABŁOŃ – Siemień               4:0                               PARCZEW – Sosnowica                    4:1

PÓŁFINAŁY

JABŁOŃ – Podedwórze        2:1

Parczew – MILANÓW          2:3

MECZ O III MIEJSCE
 
Parczew – PODEDWÓRZE           2:2 k. 0:1
 
FINAŁ

Jabłoń – MILANÓW                1:4

 
 

12.12.2012 - Cyrk w szkole!
 
           12 grudnia w naszej szkole powiało egzotyką. Stało się to za przyczyną obwoźnego cyrku ,,mirekxjola”. Artyści zaprezentowali różne sztuczki z udziałem tresowanych zwierząt: małpki, gołębi, krokodyla i dwóch węży dusicieli.
Atrakcyjny był szczególnie taniec z wężami. Te kilkumetrowe gady w rękach artystów wyglądały zupełnie niewinnie, ale i tak nie wszyscy odważyli się je dotknąć. Wiele sympatii i opiekuńczych uczuć u dzieci wzbudziła małpka w pampersie.

Pomimo tego, że zwierzęta dostarczyły nam wielu przyjemnych chwil, nie mogliśmy się oprzeć wrażeniu, że ich miejsce powinno być na wolności. (B.S.)

 
 
 
 
 

21.12.2012 - Jasełka.
 
         W ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli 21 grudnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły obejrzeli nieco uwspółcześnioną wersję jasełek przygotowaną przez dzieci z klasy IV i V pod kierunkiem wychowawczyń.

         Przedstawienie składało się z dwóch aktów. W I na scenie pojawiły się diabełki na czele z Lucyferem, które wywołały na sali wiele śmiechu. Akt II dzieje się w szopce betlejemskiej, do której przybywają nie Trzej Królowie i pasterze, ale postaci znane nam z życia codziennego, takie jak: lekarz, nauczyciel, murarz, policjant czy prezydent kraju.

Jasełka zakończyły życzenia złożone wszystkim uczniom i pracownikom naszego zespołu.

Następnie w atmosferze pełnej ciepła i radości uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami spożyli obiad składający się z tradycyjnych potraw wigilijnych, dzieląc się przy tym opłatkiem i życząc sobie Wesołych Świąt.
 
 
 
 
 

POWSTANIE STYCZNIOWE - Czy warto pamiętać?

          W nocy z 18 na 19 stycznia 2013 roku równolegle w kilku województwach Polski oddziały powstańcze złożone z chłopców i mężczyzn wyruszyły na noc do lasu, aby w warunkach zimowych przeżyć wspaniałą przygodę. Przeżywając osobiście wydarzenia ze styczniowej nocy, przy posiłkach zbliżonych do tych, którymi żywili się powstańcy, jedni uczyli się musztry i strzelania z broni czarno prochowej, inni poznawali podstawy walki bronią białą, powożenia wozem konnym, jazdy konnej. Byli też tacy, co odwiedzili kowala i wspólnie wykuli kosy - najpopularniejszą broń powstańców. Wokół dało się słyszeć historie związane z powstaniem wypowiadane szeptem i ciche pieśni o nocy styczniowej. Były dyskusje i rozmowy o celu i przebiegu Powstania.

Wszystko po to, by nie zapomnieć, by pamiętać o tych, którzy na wieść o planowanej brance w pośpiechu opuścili swe domy i udali się do pobliskich lasów formować oddziały. Nie mieli polarów, goretexów i innych cudów techniki pozwalających przetrwać pod gołym niebem w niesprzyjających warunkach.

Za wszystko musiał wystarczyć żar patriotyzmu.

Żar patriotyzmu.

Kto z nas wie, czym jest żar patriotyzmu?!

"Poszli nasi w bój bez broni" – to cytat z powstańczej pieśni, który idealnie oddaje realia styczniowej insurekcji. Dubeltówka i kosa na sztorc w rękach straceńca, leśna zasadzka i bohaterska, choć beznadziejna walka to prawdziwy obraz powstania, które wbrew logice i miażdżącej przewadze wroga trwało niemal półtora roku. W nocy z 22 na 23 stycznia siedem tysięcy powstańców ruszyło przeciwko blisko stu tysiącom carskich żołnierzy. Źle uzbrojony, często głodny, ciągle ścigany, kryjący się w mroźnych chaszczach insurgent, z mrożącą świadomością o dysproporcji skazany był na porażkę.

Jednak właśnie to powstanie jak chyba żadne inne wpłynęło na polską tradycję. To właśnie do niej odwoływał się Józef Piłsudski, a w czasach drugiej Rzeczpospolitej żyjący jeszcze powstańcy zyskali status kombatantów. Do styczniowych doświadczeń nawiązywali partyzanci z czasów drugiej wojny światowej. Także opracowania historyczne tego zrywu były obowiązkową lekturą dla Niemców walczących z polską konspiracją. Wreszcie danina krwi, jaką przyszło zapłacić za marzenia w 1863 roku ukształtowała na lata polską świadomość historyczną.

Tak moi drodzy, to właśnie dzięki niemu, dzięki żarowi patriotyzmu powstańcy tworzyli tradycję polską, tradycję, w myśl której należy zawsze działać w zjednoczeniu, by nie stracić jedności, jedności, dzięki której wciąż i mimo wszystko można mówić: Polska. Jedności, której dziś tak często nam Polakom brakuje...

Twórzmy i my tą tradycję. Pamiętajmy, poznawajmy, uczmy się historii, naszej historii.

Tradycja powstania była żywa wśród Polaków we wszystkich zaborach i na emigracji. Wytworzył się rytuał obchodów powstańczych rocznic. Pamiętano o miejscach bitew, potyczek, straceń, mogiłach poległych powstańców. Wspominano zesłańców i tych, którzy musieli uciekać z kraju.

Było też powstanie popularne w filatelistyce – raz upamiętniano wydarzenie historyczne, innym razem wspomnienie miało wydźwięk polityczny. Bohaterstwo powstańców uwieczniali malarze, pisarze oraz twórcy X. Muzy i fotograficy.

Nie znać historii, to być zawsze dzieckiem, gdyż to ona jest nauczycielką życia. Historia i tradycja spajają nas w jeden naród.

Zastanawiają się być może niektórzy: czy dałbym radę uczcić pamięć powstańców, uczestnicząc w nocnej wyprawie do lasu? Być może myślisz właśnie, że w styczniu noce są za zimne? Może mama nie pozwoli? Może lepiej posiedzieć w domu, w cieple?

Zapewne podobne przeszkody widzieli Twoi rówieśnicy półtora wieku temu.

Oni ruszyli.

Ludwik Mierosławski

Marian Langiewicz

Romuald Traugutt

 

Pamiętaj.
 
(Magda Siuciak)