Narodowe Czytanie 2019

W poniedziałek 16 września 2019 roku spotkaliśmy się wszyscy by razem odkryć piękno i aktualność  polskich nowel. Ich czytania na forum szkoły podjęli się uczniowie klas szóstych, siódmej i ósmej.

Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku była to już ósma edycja, a honorowy patronat nad nią objęła obecna Para Prezydencka - Andrzej i Agata Duda.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu nowel. Są to:

Dobra pani – Elizy  Orzeszkowej;

Dym – Marii  Konopnickiej

Katarynka – Bolesława  Prusa

Mój ojciec wstępuje do strażaków  – Bruno  Schulza

Orka – Władysława  Stanisława  Reymonta

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana  Żeromskiego

Sachem – Henryka  Sienkiewicza

Sawa  – Henryka  Rzewuskiego

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość. Uczą one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

B. S.