TURNIEJ LEGO

            13 stycznia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbył się pierwszy w Polsce wschodniej Turniej robotyki FISRT LEGO League. Turniej zorganizował Wschodni Klaster Innowacji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Jest to międzynarodowa inicjatywa, w której bierze udział 255 tys. uczestników z 88 krajów świata. FISRT LEGO League to element większej całości- amerykańskiego programu FIRST, który nastawiony jest na rozwój wśród dzieci i młodzieży  wiedzy w zakresie nauki, technologii, ale także rozwijanie takich umiejętności jak: kreatywności, innowacyjność, komunikacja (także w językach obcych).                                 

W turnieju wzięło udział 12 drużyn z miejscowości województwa lubelskiego. Naszą szkołę reprezentował zespół Milanow’s King Team 1664 w składzie: Mikołaj Florek, Krzysztof Florek, Kacper Ilczuk, Kacper Król, Emilia Samorańska i Mateusz Szuciak.                                                         Tematem zawodów była woda, to w jaki sposób ją zdobywamy i użytkujemy. Drużyny oceniane były w 4 różnych kategoriach. Każda miała zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota. Ocenie podlegała nie tylko praca robota i jego konstrukcja, ale też prezentacja przygotowanego przez poszczególne drużyny projektu i praca zespołowa. Wymiana rur, uruchomienie fontanny i ugaszenie pożaru. To tylko część zadań, które miały do wykonania roboty. Młodzi uczestnicy zawodów, na szczęście, nie musieli radzić sobie z prawdziwymi żywiołami, tylko z klockami.

            Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli całą masę umiejętności przydatnych we współczesnym świecie, a także mogli poczuć się jak prawdziwi inżynierowie i naukowcy a zdobyte piąte miejsce w kategorii „ROBOT GAME” pozwala optymistycznei patrzeć w przyszłość i kolejne starty.

                                                                              /M.K./